Vabadus valida vastutus – Reformierakond võiks seda põhitõde mäletada

Isamaa Noorteühenduse esimees Karl Sander Kase meenutab Siim Kallase poolt kirja pandud põhimõtet: „Kodanike riigis peab Kodanik saama ise otsustada, mida ta on nõus ühiskondliku kokkuleppe alusel riigi kaudu finantseerima ning mille finantseerimisega saab ta ise ning riigist targemini hakkama.“

“Ma pooldan ning taotlen riiki, mis ei valitse püha ja kõikvõimsana Kodaniku üle, mis pole muudetud müstifitseeritud ikooniks. Riiki, mis ei vaata Kodaniku kappi, kapi taha ega roni magamistuppa, rääkimata lastetoast. Riiki, mis ei sori enesestmõistetavusega Kodaniku rahaasjades ega jälgi tema pangaarvet.”

Need 24 aastat tagasi Siim Kallase poolt kirja pandud sõnad on olnud Eesti riigi arengus olulisel kohal. Paraku näeme viimastel aastatel hoopis vastupidist trendi. Aasta-aastalt levitavad riigipoolse sunni usku lisaks Sotsiaaldemokraatidele ka meie liberaalsed erakonnad. Kui Siim Kallase Kodanike Riigi Manifesti (Reformierakonna sünnitunnistuse) keskse osa moodustasid inimeste majanduslikud vabadused ja õigused siis tänaseks pole nendest põhimõtetest enam jälgegi.

Kirjutas Siim Kallas ju ka järgmist:

„Kodanike riigis peab Kodanik saama ise otsustada, mida ta on nõus ühiskondliku kokkuleppe alusel riigi kaudu finantseerima ning mille finantseerimisega saab ta ise ning riigist targemini hakkama.“

See mõte annab üllatavalt hästi edasi plaanitava pensionireformi lähtekoha. Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmisel saab iga inimene ise valida, kuidas ta enda vanaduspõlve kindlustab. Neile, kes arvavad, et II pensionisammas lahendab vanaduspõlve mured, jääb õigus tänase süsteemiga jätkata. Neile, kes soovivad aga oma vanaduspõlve kindlustamiseks paindlikkust, loob reform selleks täiendavaid võimalusi. Reformi lähtekohaks on inimese vastutus enda tuleviku ees. Need, kes soovivad ise vastutada, väärivad seda võimalust.

Valik on Teie

Meie ühiskond on omamoodi murdepunktis. Meil on valik, kas toetame põhimõtteid, mis on meid tänasesse toonud, või heidame need kergekäeliselt kõrvale. Ma usun, et noored ei soovi, et nende valikuvabadused ja võimalused oleksid ahtamad kui nende vanematel. Alati on mugav, kui otsuseid meie eest langetab keegi teine, näiteks riik. Seetõttu võib tunduda julm või ülekohtune, kui viiakse ellu reforme, mis sunnivad inimest toime tulema ilma eestkosteta. Kuid hirm vastutuse ees ei vii meie ühiskonda edasi.

Reformierakonna tänane auesimees Siim Kallas sõnastas selle veendumuse nii:

“Olen veendunud, et luues ettevõtlikele ja otsustusvõimelistele Kodanikele majanduslikuks tegevuseks parimad tingimused, on kergem aidata ka neid, kes tõesti abi vajavad. Mida rohkem on Eestis enda eest vastutada suutvaid ja rikkaid Kodanikke, seda paremini suudavad nad kaitsta iseendid, seda paremini saab olema kaitstud nende endi loodud Kodanike Riik.”

Kas soovite vabadust ja õigust ise otsustada või jätate olulised küsimused kellegi teise kanda? Valik on teie.

 

Lugu ilmus EPLi veebiportaalis 02.01.2020

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga