USA kaitse-eelarve kutsub tugevdama Balti õhuruumi valvamist

Vastupidiselt kartustele on USA oma kohaolekut Balti riikides suurendamas. FOTO RAIGO PAJULA/POSTIMEES

USA president Donald Trump allkirjastas teisipäeval riigi järgmise aasta kaitse-eelarve, milles on muu hulgas üleskutse muuta NATO Baltimaade õhuturbemissioon õhukaitsemissiooniks.

Kaitse-eelarve seadus, mille kongress on juba heaks kiitnud, näeb ette, et Ameerika poliitiline ja sõjaline juhtkond peavad “uurima NATO Baltimaade õhuturbemissiooni muutmist Balti õhukaitsemissiooniks”.

Balti riikide esindajad on arutanud liitlastega küsimust juba mitu aastat. Missiooni mandaadi muutmine tähendaks, et Baltimaades baseeruvad NATO hävitajad saaksid kriisi korral täita lahinguülesandeid.

President Trumpi allkirjastatud seaduses on ka üleskutse kongressile jätkata Balti riikide toetamist “USA vägede kestva kohalolekuga, USA erivägede väljaõppe- ja tugitegevuse ning õppustega agressiooni tagasilöömiseks, interoperatiivsuse edendamise ja vastupidavuse suurendamisega ning võimaluse loomisega NATO kollektiivseks tegutsemiseks vajaduse korral”.

Tänavu mais Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koostatud Balti riikide õhukaitsesüsteemi tugevdamise teemalise uuringus öeldakse, et õhukaitse efektiivne toimimine on oma olemuselt mitmekihiline, koosnedes nii hästi toimivast eelhoiatussüsteemist, seirevõimekusest ja relvasüsteemidest kui hästi kvalifitseeritud personalist, kes oskab õhutõrjeoperatsioone juhtida ja õhutõrjesüsteemidega opereerida.

Autorid tõdevad, et Balti regiooni kontekstis on olulised koostöö Eesti, Läti ja Leedu vahel ning samuti koostöö liitlastega NATO raamistikus. Õhukaitse on oluline nii esmase iseseisva kaitsevõime tagamiseks kriisi puhkedes kui ka juba siin paiknevate või kriisi korral regiooni siiratavate liitlasvägede kaitseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga