Urmas Reinsalu: seis on ülikriitiline ning eeldab kriisi lahendamisel erakorralisi meetmeid

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon esimehe Urmas Reinsalu sõnul valmistab Terviseamet ette hädaolukorra kolmandat taset, mis haiglatele tähendab otsesõnu seda, et kõiki patsiente ei saa enam vastu võtta ja tuleb hakata kriitiliselt hindama iga haige seisundit. Foto: Raigo Pajula

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas tänasel (15.03.2021) avalikul istungil haiglajuhtidega rasket olukorda koroonaviiruse tõkestamisel. Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul töötavad haiglad võimete piiril ja vajavad kõige enam juurde personali.

Reinsalu sõnul on tekkinud olukord, kus patsientide arv haiglas kasvab iga päev. “Terviseamet valmistab ette hädaolukorra kolmandat taset, mis haiglatele tähendab otsesõnu seda, et kõiki patsiente ei saa enam vastu võtta ja tuleb hakata kriitiliselt hindama iga haige seisundit,” rääkis ta ning lisas, et seis on ülikriitiline ning eeldab erakorralisi meetmeid kriisi lahendamisel.

Ülevaatest selgus, et praegu on patsient haiglas koroonaviirusega keskmiselt 10,5 päeva ning haigestunutel on statistiliselt 5,5-protsendiline tõenäosus sattuda haiglasse.

„Meil tuleb tagada operatiivne süsteem, mis võimaldab olemasolevaid töötajaid ümber paigutada kriitilistesse töölõikudesse, samuti kaasata kriitilistel hetkedel personali erameditsiinist ja viivitusteta kõrgkoolide meditsiini- ja hoolduserialade õppureid.“

Reinsalu märkis, et eriolukorra seadus võimaldab eriolukorra tööde juhil anda töötajatele korraldusi ka töölepingust väljuvate ülesannete täitmiseks.

Komisjoni hinnangul on vajalik lisaeelarvega tagada rahastus, et haiglatel oleks võimalik jätkata koroonahaigeid ravivate meditsiinitöötajate tasustamist koefitsiendiga 1,5. Samuti tuleb tagada haiglatele korralise ja plaanilise ravi rahastus varem kokkulepitud mahus.

Komisjon leidis, et vajalik on koostöös kohalike omavalitsustega välja töötada ka juhend, kuidas tagada haiglast väljakirjutatud patsientide transport koju, arvestades, et ka haiglast väljakirjutatud haiged võivad olla veel nakkusohtlikud.

Hädaolukorra meditsiinijuht Urmas Sule ütles Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni arutelul, et patsientide ravimisel on appi kaasatud nii kaitseväge kui ka tervishoiu kõrgkoole, sest Põhja piirkond üksi enam patsientidega hakkama ei saa, vahendab ERR.

“Esmakordselt oleme selles olukorras, et on näha, et Põhja piirkonna tugi üksinda haiglaravi osas jääb nõrgaks ja oleme kaasanud ka Põhja ja Lõuna staabi koostöö selleks, et ka suunata patsiente Harjumaalt, Rakverest ja üldse Põhja piirkonnast Lõuna poole. Esmaspäeva (15.03.2021) hommikuse seisuga oli sinna suunatud kümme patsienti,” rääkis Sule.

Nakatunud eakate osakaal on vähenenud

Põhja-Eesti regionaalhaigla juhatuse liige ja haigla ülemarsti Peep Talvingu sõnul on voodikohti võimalik juurde luua, kuid pudelikael on just personali nappus.

Lääne-Tallinna keskhaigla juht Arkadi Popov ütles, et haigla on esitanud Põhja meditsiinistaabile ja kaitseväele abitaotluse muuhulgas meditsiinitehnika saamiseks. Popov lisas, et kolmapäevast luuakse haiglasse ka kaks eraldi EMO tsooni, sest patsientide osakaal, kes on potentsiaalsed koroonapositiivsed, moodustab EMO-s 30 protsenti, 20 protsenti on veel neid, kes on nii-öelda koroonaviiruse kahtlusega.

Eakate osakaal on nakatunute seas siiski väiksemaks jäänud, vähenenud on ka üldine haiglasse mineku tõenäosus – seda 7,5 protsendilt 5,5 protsendi peale.

Ent Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul on olukord siiski veel kriitiline. “Kiirabile on koormus kasvanud meie regioonis 40 protsenti. Igapäevaselt me saame umbes 100 Covidi patsienti, kellest umbes pooled on sellises tervislikus seisundis, et nad vajavad haiglaravi,” rääkis Adlas.

Regiooniti on kiirabi koormus Adlase sõnul erinev. “Kõige suurem rõhk on Tallinnas Lasnamäel ja Maardu linnas,” sõnas Adlas, kelle sõnul on aga näiteks Saaremaal ja Pärnus kiirabi koormus on normaliseerumas.

Haigestumuse intensiivsus Eestis on jätkuvalt väga kõrge

COVID-19 olukord on väga kriitiline, haigestumus on kõrge kogu Eestis. Praegu levib hoogsalt koroonaviiruse nakkavam tüvi. Haiglasse pöördub üha enam inimesi ja seal on vabad vaid loetud kohad. Uusi voodikohti suudetakse avada plaaniliste ravikohtade arvelt.

Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta otsi ainult usaldusväärsetest allikatest. Vaktsineerimisega seotud info leiab veebilehelt https://www.vaktsineeri.ee/et Lisainfot COVID-19 kohta leiab Terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga