Rahvusvaheline meedia kirjutab, et esmaspäeval saavutasid OSCE riigid konsensuse ning 2024. aastal on organisatsiooni eesistujariigiks Malta. Teatavasti oli Euroopa Liidu ühiskandidaat eesistumisele Eesti, kuid sellele seisis vastu Venemaa. Isamaa esimehe Urmas Reinsalu sõnul oli Riigikogu väliskomisjoni liikmete arvamus eelmisel nädalal, et Eesti ei peaks enda kandidatuurist taganema ja Venemaa nõudmistele järgi andma.
Järgneb Urmas Reinsalu kommentaar:
„Malta peaminister teatas täna avalikkusele, et OSCE liikmesriigid on alalises nõukogus konsensuslikult kokku leppinud oma soovituses, et 2024. aasta OSCE eesistuja on Malta.
Mäletatavasti oli hoopis Eesti EL ühiskandidaat OSCE eesistuja kohale.
Arutelu möödunud nädalal väliskomisjonis selles küsimuses peegeldas komisjoni liikmete arusaamas hoiakut, et peaksime oma kandidatuuri hoidma ning mitte Venemaa vetole järgi andma.
Palusin komisjonis, et minister teavitaks sündmuste käigust enne Eesti poolseid otsuseid ka komisjoni.
Nüüd tulevad uudised nii tõsises küsimuses aga hoopis Malta ajalehtedest.
Tuletan meelde, et organisatsioon on sisuliselt paralüseeritud Venemaa vetopoliitika tõttu.
On häbiväärne, et agressorriik saab jätkata vetostavat tegevust rahu ja julgeoleku tagamist eesmärgiks seadvas organisatsioonis.
Läinud nädalal sedastasin, et Eesti peaks jääma oma kandidatuuri juurde ning avama arutelu selle üle, et agressor ei tohi dikteerida eesistumist.
Veel läinud nädala teisipäeval sõnas välisminister Postimehe veergudel:
„Olukorras, kus Venemaa rikub verist agressioonisõda pidades kõiki OSCE aluspõhimõtteid, on vastuvõetamatu alluda Moskva nõudmistele ja väljapressimisele, muu hulgas soovile, et OSCE järgmine eesistuja ei oleks NATO liitlasriik,“ märkis Tsahkna ja lisas, et praegu tuleb Venemaad rahvusvahelisel areenil igati isoleerida, mitte otsida Moskvale meelepäraseid lahendusi.“