Tulumaksureform töötab: pea pool miljonit inimest saavad deklaratsiooniga raha tagasi

Maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis ütles, et tulumaksureformi järgselt käitus enamus maksumaksjatest konservatiivselt ja seetõttu saab tuludeklaratsiooniga raha tagasi. FOTO PEETER LANGOVITS, POSTIMEES

Maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis möönis intervjuus Vikerraadiole, et ta eeldas möödunud aastal tulumaksureformiga kaasnevat suuremat segadust aga asi vaibus kiiresti ära. Enamus maksumaksjaid käitus konservatiivselt ja saavad seetõttu tuludeklaratsiooniga raha tagasi.

Aastatulu arvesse võttes tähendab kuni 1200 euro suurune keskmine kuuteenistus praegu, et tulumaksuvaba on ühes kuus 500 eurot. Pärast seda hakkab tulumaksuvabastus langema ning alates 2100 euro suurusest teenistusest enam maksuvaba tulu ei saa.

Lehis tunnistas, et kartis 2018. aastal rakendunud maksureformi puhul isegi hullemat segadust, kuid maksuameti täpselt sihitud teavitused aitasid seda vähendada.

11 kuu arvestuses on tulumaksu nõutust rohkem tasunud 493 000 inimest summas 116 miljonit eurot, mille nad saavad kevadel tuludeklaratsiooni esitades tagasi.

Tulumaksu on nõutust vähem tasunud (eeldatavalt peavad juurde maksma) 55 000 inimest summas 9,8 miljonit eurot.

Lehis ütles, et tõenäoliselt on väga suur hulk inimesi harjunud tulumaksutagastusega ehk neile meeldib deklaratsiooniga raha tagasi saada. Ühtlasi on see viis sundida end säästma.

Isegi kui inimesel tekib juurdemaksmise kohustus, on seda Lehise sõnul võimalik tasuda alles 1. juuliks või paluda maksegraafikut, mille maksuamet annab väiksemate summade puhul automaatselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga