Toomas Tõniste: meie nägemuses peaksid aktsiisid langema aga valitsuses ei suudetud selles kokku leppida

Piirikaubandus Alko100 poes Iklas. Foto: Scanpix

Valitsus esitas Riigikogule järgmise aasta üle 11 miljardi euro ulatuva riigieelarve eelnõu, mis tõstab paljude töötajate palku ja pensione. Valitsus tühistas kõik järgnevad aktsiisitõusud ja rakendab selle eelarve puhul maksurahu. Paraku ei suudetud kokkulepet saavutada aktsiiside vähendamises.

Isamaa tegi ettepaneku langetada alkoholi aktsiise, kuid valitsuskoalitsioon selles kokku ei leppinud. Rahandusminister Toomas Tõniste kirjeldas protsessi nõnda: „Piirikaubanduse vähendamiseks on põhimõtteliselt kaks võimalikku teed: Üks on see, et külmutada aktsiisid pikaks ajaks ja oodata kuni Läti ajapikku järele jõuab. Teine võimalus olnuks langetada aktsiisi oluliselt ehk siis Läti tasemele ja loota, et piirikaubandus sellest seiskub. Kuigi tegin ettepaneku aktsiise langetada, leppis valitsus kokku esimene stsenaariumi kasutamises.”

Alkoholi aktsiisi väikest korrektsiooni pole mõtet teha, sest toob rohkem tüli kui kasu. Kui langetada alkoholiaktsiisi natukene, siis piirikaubandust see ei mõjuta, küll aga tekitab segadust kauplustele ja tootjatele. Sel põhjusel on ka Alkoholitootjate ja maaletoojate liit teada andnud, et toetab aktsiiside osas maksurahu, mitte kosmeetilist langetamist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga