Tallinna prügiooper saab järgmise vaatuse

Segadus Tallina prügiveo ümber jätkub FOTO: SCANPIX/SANDER ILVEST/POSTIMEES

Riigikohtu tänase otsuse kohaselt jõustusid kohtuotsused, mis tunnistasid tühiseks 2016.a Tallinnas Nõmmel ja Lasnamäe piirkonnas nr 10 sõlmitud jäätmeveo hankelepingud Baltic Waste Managemendiga, mida on seostatud endise jäätmemajanduse eest vastutanud abilinnapea Arvo Sarapuu lähikondlastega.

Kuna BWM äpardus täelikult veoteenuse osutamisel, siis lepiti kokku, et BWM andis 2017. a alguses jäätmeveo edasi neid piirkondades nn allhanke korras linnale endale kuuluvale Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusele. Kohtud tuvastasid, et selline tegevus on lubamatu ja sisuliselt on BWM lepingust väljunud ning linna sõlmis oma linnaettevõtet allhankijaks palgates lubamatud sisetehingud. Kohtulahendite jõustumisel on neis jäätmeveopiirkondades taas vabaturuolukord.

Linnavolinik Priidu Pärna (Isamaa) sõnul on Tallinna jäätmekorraldus äpardunud ja vajab restarti. Kahjuks on linna suutmatuse ohvriks elanikud, kes peavad taas uues segases olukorras ümberorienteeruma ja muretsema, kuidas saavad jäätmed veetud.

Tallinna jäätmepoliitika ebaõnnestumise põhjuseks on asjaolu, et linna rajab linnakeskset jäätmekäitlusmudelit Tallinna Jäätmekeskuse baasil, kus linnaelanikud on lepingulises suhtes linnaasutuse Jäätmekeskusega ja linn sõlmib ise lepingud jäätmeid vedava ettevõttega. Jäätmekeskuse kasumimarginaal on ulatunud samas isegi 30 % lähedale. Selline korraldus ei vasta aga Jäätmeseaduse regulatsioonile, vaid selle seaduse rakendussättele, mis lubas sel moel lõpuni viia vaid väljakuulutatud veohanked.

Tallinna linn ujub seega vastuvoolu seaduse mõtte ja sättega võttes üle uusi jäätmepiirkondi ajutise sätte alusel. Samas on selge, et kui jäätmeseadus ei muutu, siis mõne aasta pärast tuleb Tallinna Jäätmekeksus laiali saata ja kogu süsteem ümber korraldada vaba turu põhimõttel. Tallinna jäätmekäitlus on selles olukorras piirkonniti killustunud ja auklik kui šveitsi juust, sest osa piirkonnad on vaba turu ja osad linnakeskse jäätmekäitluse põhimõttel üles ehitatud ning inimestel on raske aru saada, mis toimub.

Möödunud aasta maikuus pidas kaitsepolitsei Tallinna prügiäri kriminaalasja raames kinni Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu.  Sarapuule esitati kahtlustus toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses.

Kahtlustuse kohaselt leppis Arvo Sarapuu talle lähedalseisva ATKO Grupi omanikeringi kuuluva mehega kokku, et ATKO Grupp AS ja selle tütarettevõtted osalevad Tallinna keskkonnaameti avaldatud jäätmeveo riigihangetel variühingu kaudu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga