Riigikogu võttis vastu avalduse “Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest”

Riigikogu istungisaal FOTO:Scanpix/LIIS TREIMANN

Riigikogu võttis neljapäeval vastu 73 riigikogu liikme esitatud riigikogu avalduse “Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest”, milles mõisteti hukka Molotovi-Ribbentropi pakt koos salaprotokollidega ning sellele järgnenud Balti riikide okupeerimine ja Poola jagamine kahe totalitaarse režiimi vahel, mis oli Teise maailmasõja puhkemise oluline eeldus.

Riigikogu taunib Venemaa Föderatsiooni võimude katseid ümber kirjutada ajalugu, eitades Nõukogude Liidu rolli Teise maailmasõja ühe peamise algatajana ja veeretades vastutuse agressiooni ohvritele. Pöördumises rõhutatakse, et Teine maailmasõda sai võimalikuks 1939. aasta 23. augustil natsionaalsotsialistliku Saksamaa ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud mittekallaletungilepingu ehk Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle salaprotokollide otsese tagajärjena.

Pöördumises märgitakse, et Natsi-Saksamaa, kommunistlik Nõukogude Liit ning teised totalitaarsed režiimid on süüdi inimajaloo enneolematu ulatusega massimõrvades, genotsiidides, küüditamistes ning elu ja vabaduste kaotuses.

Pöördumises kutsutakse valitsust üles toetama autentse ajaloomälu säilitamist nii Eestis kui ka kogu maailmas, et ei ununeks totalitaarsete režiimide kuriteod, sest ajaloo tundmine suurendab võimet vastu panna demokraatiat ähvardavatele ohtudele.

Riigikogu liige Mihhail Lotman (Isamaa) rõhutas oma kõnes, et ükski Venemaa valitseja ei ole pööranud ajaloole rohkem tähelepanu, kui seda teeb Putin, ja tema aktiivsus selles valdkonnas aina kasvab. Mihhail Lotmani täispikka sõnavõttu on võimalik lugeda ERR-i arvamusportaalist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga