Riigikogu hakkab reguleerima tubakavaba huuletubakat

Tarmo Kruusimäe sõnul on mõistlik eeskujuks võtta head näited teistest riikidest, kus alternatiivsete toodete kasutamise soodustamine on aidanud suitsetamise levikut ja sellest tingitud surmasid vähendada. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogu võttis menetlusse tubakaseaduse muudatused, millega kehtestatakse selged reeglid seni täpselt reguleerimata tubakavabale huuletubakale. Tubakaseaduse muutmise eelnõu sisaldab ka mitmeid muid sätteid, millega soovitakse tagada toodete suuremat ohutust ning tarbijatele nõuetekohaste ja kvaliteetsete toodete kättesaadavust. Muudatuste kaudne eesmärk on igapäevase passiivse suitsetamise vähendamine ning Eesti tõukamine Euroopa tubakasurmade esikolmikust välja.

„Suitsetamise leviku ja suitsetamisest tingitud surmade poolest tammub Eesti paigal, kohati on olukord isegi halvenenud. Suitsetamisest tingitud surmade poolest on Eesti Euroopas kolmandal kohal ja viimatise tervisekäitumise uuringu järgi on meil viimase kahe aastaga suitsetajate arv kasvanud. On aeg tunnistada, et senised lahendused ei tööta. Peaksime eeskujuks võtma head näited teistest riikidest, kus alternatiivsete toodete kasutamise soodustamine on aidanud suitsetamise levikut ja sellest tingitud surmasid vähendada,“ selgitas Riigikogu liige ja Suitsuvaba Eesti toetusrühma esimees Tarmo Kruusimäe (Isamaa).

Muudatusettepanekute kohaselt seatakse tubakavaba huuletubaka nikotiini sisalduse piiriks 25 mg/g, mis on sarnane apteekides müüdavatele nikotiini asendusravi toodetega. Lisaks sätestatakse piirang, et edaspidi ei tohi tubakavabale huuletubakale lisada vitamiine ja muid lisaaineid, mis võivad luua mulje, et toode on tervisele kasulik või võiks anda energiat ja jõudu. Ühtlasi on plaanis keelata tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete pakenditel kujutada multifilmitegelasi või mänguasju.

„Mitmed varasemad tubakaseaduse muudatused on vastupidiselt seatud eesmärgile kaasa toonud hoopis terviseriskide ja salakaubanduse kasvu ning see viga tuleb parandada. Erinevate osapooltega arutades oleme jõudnud muudatusteni, millega tagame tarbijatele parema ohutuse ja alternatiivsete toodete turvalise kättesaadavuse täiskasvanutele,“ ütles Tarmo Kruusimäe.

Eelnõu kohaselt tühistatakse alternatiivsete toodete kaugmüügi piirang, kuid edaspidi tuleb selle juures kasutatakse digitaalset isiku tuvastamise süsteemi, mis välistab toodete müümise ja kättesaamise alaealistele. Samuti soovitakse muuta maitse- ja lõhnaainete kasutamist alternatiivsetes toodetes. Edaspidi ei saaks Eestis müüa alternatiivseid tooteid, mis maitseks nagu maiustus või karastusjook.

Tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõuga on võimalik lähemalt tutvuda Riigikogu kodulehel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga