Riho Terras: Leedu peab Valgevene rünnakule reageerima ettepanekuga NATO artikli 4 rakendamiseks

Riho Terrase sõnul kasvab surve Leedu riigile iga põgenikuga, kelle Valgevene üle piiri saadab. Tegu on kohaga, kus on ainuõige NATO kaasata. Foto: Taavi Liivo

Euroopa Parlamendi Eesti saadiku ja Kaitseväe eelmise juhataja Riho Terrase sõnul on NATO 4. artikli rakendamine Leedule parim viis, kuidas praeguse kriisiga toime tulla. Seda ettepanekut peaks kindlasti toetama ka Eesti.

„Leedu piiril toimub sõda, hübriidsõda. Tegu on järjekindla rünnakuga, millega surve Leedu riigile kasvab järkjärgult iga põgenikuga, kelle Valgevene Lähis-Idast kohale lennutab ja üle piiri saadab. Tegu on kohaga, kus on ainuõige NATO kaasata,“ ütles Terras.

NATO artikkel 4 kohaselt konsulteerivad liikmesriigid omavahel, kui mõne liikme territoriaalne sõltumatus, poliitiline sõltumatus või julgeolek on ohus. Terras leiab, et kui Leedule nüüd abi pakkuda, siis on see ka heidutuseks Lukašenkole ja Putinile.

„Kui NATO liikmed püsivad ühtsed ja reaalselt kasutavad liidu artikleid, et täita liidu seatud eesmärki liikmesriike ühiselt kaitsta nagu kord ja kohus, siis muutume oportunistidest diktaatorite silmis tõsiseltvõetavateks. Ka suhtumine Eestisse võib mõnevõrra muutuda, kui me kindlalt Leedu selja taha asume,“ leidis Terras.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga