Reinsalu: tankistide probleem vajab lõplikku lahendamist

Foto: Scanpix

Justiitsminister Urmas Reinsalu edastas kooskõlastamiseks seaduseelnõu, millega vähendada nn tankistide kasutamist ettevõtluses ja parandada ärikultuuri tervikuna.

Reinsalu mõistab hukka vastutustundetut käituvate ettevõtjate tegevuse. „See probleem, et ettevõtjad jätavad kergekäeliselt oma majandustegevusega võetud kohustused võlausaldajate kanda, vajab lõplikku lahendamist. Aasta alguses pani valitsus justiitsministeeriumile ülesandeks see lahendus välja töötada ning täna edastasime oma ettepanekud, mis on sündinud koostöös kaubandus-tööstuskoja, tööandjate keskliidu ja võlausaldajate liiduga,“ ütles Urmas Reinsalu.

Praktikas on levinud olukord, kus äriühingu kogu likviidne vara nö kanditakse välja majanduslike raskuste korral ja seejärel võõrandatakse osalus ühingus kolmandale isikule, kes pakub varjatult äriühingu „suretamise teenust“. Pärast müügiprotsessi nimetatakse äriühingu juhatusse nn tankist.

Eelnõus ettenähtud muudatustega takistatakse tankistide kasutamist ettevõtluses, lihtsustatakse võlgniku pankrotimenetluse alustamiseks vajalikke nõudeid ja ettevõtjate vabatahtlikku likvideerimist. Näiteks tuleks äriühingu juhatuse liikmele kehtestada seaduses täiendavad nõuded, muu hulgas ei saa äriühingu juhatuse liikmeks olla kinnipeetav. Lisaks võib kohtumäärusega kuni üheks aastaks piirata nende isikute tegutsemist juhatuse liikmena, kes on korduvalt pankrotimenetluse raugemise põhjustanud.

Ühtlasi lühendatakse vabatahtliku likvideerimismenetluse tähtaegu ning luuakse piirang, mille kohaselt ei saa osaühingu osa võõrandada, kui osaühing pole täidetud aruandekohustus.

Eelnõule oodatakse tagasisidet 21 päeva jooksul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga