Reinsalu kodakondsuse jagamisest hallipassiomanikele: Sellega kaoks ära okupeeritud Eesti mõiste

Justiitsminister Urmas Reinsalu riigikogus. FOTO: Kuvatõmmis

Tänases intervjuus Eesti Päevalehele arutles siseminister Katri Raik, et senised halli passi omanikud, kes on elanud Eestis aastast 1991 ning pole olnud kriminaalkorras karistatud, võiks saada endale Eesti kodakondsuse.  Urmas Reinsalu sõnul kaoks selle loogika järgi ära okupeeritud Eesti mõiste.

Ma ei toeta siseministri ideed kõigile 1991 aasta seisuga Eesti elanikele anda tingimusteta kodakondsus. Selle loogika omaksvõtmise järgi me justkui poleks enam mitte okupeeritud riik, kes taastas oma iseseisvuse, vaid 1991 aastal tekkinud uus riik, mille tekkega kõik elanikud saavad kodakondsuse, aga seda paradoksina tervelt 27 aastat pärast riigi taastamist. Selle sammuga tekkiks juurde 80 000 uut Eesti kodanikku ilma sisuliste naturalisatsioonitingimusteta.

Selle idee rakendamine tähendab samuti ka naturalisatsioonireeglid korrektselt täitnud Eesti kodanike pingutuste alavääristamist. Meie naturalisatsiooni reeglid on Euroopa teiste riikidega võrreldes mõõdukad ning midagi ületamatut selles pole. Nii ongi kodakondsuseta isikute arv on Eestis samm-sammuliselt kahanenud. Igati positiivne on inimestele keeleõppevõimaluste oluline avardamine. Eesti keele õpe ei tohi olla defitsiit tänases Eesti riigis. Just seetõttu tehti Isamaa ettepanekul Narva ja Tallinna aeesti keele majad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga