Raivo Aeg: Viitsütikuga pomm ei plahvatanud

Raivo Aeg

Araabia Ühendemiraatides, täpsemalt Dubais toimus äsja maailma suurima politseiorganisatsiooni INTERPOL aastakonverents. INTERPOLI liikmeid on kõikidelt kontinentidelt, kokku  194 liikmesriiki.

Tänavuse aastakonverentsi fookusteema oli kindlasti organisatsioonile presidendi valimine. Üldiselt ei ole presidendi valimine varasemalt erilist tähelepanu pälvinud, kuna president on eeskätt esindusfiguur ja nii-õelda pärisjuhtimist teostab peasekretär. Seekord oli aga teisiti. Politseiorganisatsioonina ei tohiks põhimõtteliselt olla mõju poliitikal, aga tegemist on globaalse organisatsiooniga ja poliitiline mõjutegur on seetõttu olnud vältimatu varem ja on seda ka edaspidi, sest tegemist riikide huve teeniva organisatsiooniga.

Presidendiks kandideerisid senine Interpoli Aasia regiooni asepresident Kim Jong Yang (Lõuna-Korea) ja senine Euroopa regiooni asepresident Alexander Prokopchuk (Venemaa).  Venemaa presidendikandidaat tekitas tõsist vastuseisu demokraatlike riikide seas.

Alexander Prokopchuki näol on tegemist kindlasti heade teadmiste ja diplomaatiat valdava isikuga, kuid samas on ta üle kümne aasta olnud tööl INTERPOLI Venemaa osakonnas, mis on sisuliselt Kremli tööriistana INTERPOL´i  „üle ujutanud“ rahvusvahelise aresti (punase noodi) nõuetega oma poliitiliste vastaste ja dissidentide tabamiseks üle maailma.

Kreml on oma vastaste likvideerimiseks valmis kasutusele võtma kõik abinõud, sealhulgas on ta valmis kompromiteerima ka politsei koostööd ja selle eesmärke. Markantseim näide on investor Bill Browder, kes peeti aasta alguses Venemaa rahvusvahelise aresti taotluse alusel kinni Hispaanias. Analoogiline näide on meil olemas ka Eestist Eerik-Niiles Krossi näol, kui Venemaa üritas teda siduda kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamisega, ning soovis läbi INTERPOL´i väljastada rahvusvahelise tagaotsimise ja aresti määruse.

Rahvusvahelise lobitöö ja ühiste demokraatlike väärtuste tulemusel jäi seekord Kremli seatud ja aastaid ettevalmistatid viitsütikuga pomm lõhkemata. Suure häälteenamusega valiti presidendiks Lõuna Korea politseiveteran Kim Jong Yang.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga