Raivo Aeg: eraviisiline jälitustegevus ei tohiks olla aktsepteeritav, kui mängus on lapsed

Justiitsminister Raivo Aeg. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) ütles Saare maakonna päevalehele Meie Maa antud intervjuus endise haridusministri Mailis Repsi tagasiastumisega seoses, et kuigi formaalselt ei eksinud minister ühegi normi nõude vastu, ei ole ametiauto ja autojuhi kasutamine isiklikel eesmärgitel korrektne ega ka eetiline.

„Poliitiku lapsi, kes mitte milleski süüdi ei ole, näidati üleriiklikus meedias. Lapsed tuleb jätta mängust välja. Ka ajakirjanduseetika koodeks ütleb, et lapsi ei tohi ilma vanemate nõusolekuta või juuresolekuta pildistada,“ rõhutas Aeg.

Prokuratuuri otsust kriminaalmenetlust ajakirjanike suhtes mitte alustada minister kohtus vaidlustama ei hakka. „Minu aspekt oli hoopis teine. Riigivara kasutamise jälgimise ajal sattusid jälitatavateks objektideks Mailis Repsi lapsed, kelle liikumist fikseeriti ja kelle pildid avalikustati meedias. See oli minu arvates üle piiri minek.“

Justiitsministri hinnangul oleks ajakirjandus saanud viia eksperimenti läbi ka lapsi pildile jätmata. „Oleks saanud pilte teha ainult autost, kui see seisis lasteaia väravas, kooliukse ees või koduväravas. Ka see oleks olnud lahendus, kui lapsed oleksid fotodel olnud üleni hägustatud,“ ütles Aeg.


Prokuratuuri hinnang Õhtulehe tegevusele:

Prokuratuur hindas Õhtulehe ajakirjanike tegevust Haridus- ja Teadusministeeriumi ametiauto kasutamise kohta andmete kogumisel ning leidis, et ajakirjanikud ei ole oma tööd tehes pannud toime kuriteona käsitletavat eraviisilist jälitustegevust.

Riigiprokurör Taavi Pern selgitas, et prokuratuur andis hinnangu konkreetsele olukorrale. „Paragrahv, mis keelab eraviisilise jälitustegevuse on mõeldud kaitsma inimeste õigust privaatsusele. Hindame ajakirjanike tahet ja julgust juhtida tähelepanu ühiskonna murekohtadele, kuid peame siiski vajalikuks rõhutada, et ka ajakirjanduslikud eksperimendid ja uurivate ajakirjanike töö peavad olema seadusega kooskõlas. Siinkohal selle vastu eksitud ei ole,“ lisas riigiprokurör Pern.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga