Rahvastikuminister Riina Solman külastas eile Eesti Juudi Kogukonda ning Eesti Juudiusu Kogudust ja sünagoogi, kus kohtus kogukonna juhi Alla Jakobsoni, muuseumi juhataja Gennadi Grambergi, rabi Efraim Shmuel Koti ja Eesti Juudiusu Koguduse juhatuse esimehe Boris Oksaga.
Solman tunnustas juudi kogukonda kui oma rahvuse, religiooni ja -kultuuri kandjat Eestis. „Teie tegevus aitab mõtestada, väärtustada ja säilitada oma rahva ajalugu, religiooni ja kultuuri ning hoida ja õpetada seda nii noorele põlvkonnale kui ka tutvustada seda teistele rahvustele Eestis,“ ütles Riina Solman. Ta lisas, et fakt, et Eestis elavad juba ajalooliselt mitmed rahvused ja nad on koondunud kogukondadesse, et oma kultuuri ja traditsioone säilitada ning edasi kanda, on meie riigi rikkuseks ja uhkuseks.
Rahvastikuminister tundis huvi, millist abi on rahvusvähemusel vaja, eriti arvestades pandeemiast sõltuvat olukorda ja ka turistide ning inimeste liikumise vähenemist. „Juudi kogukond on olnud heaks partneriks riigile, talitanud keerulistel pandeemiaaegadel oma kogukonnaliikmetega väga vastutustundlikult ja toetavalt. Nii kevadise eriolukorra kui ka praeguste piirangute tingimustes ollakse väga ühtehoidev, abistatakse oma eakamaid ja üksikuid inimesi, mis ongi kogukonna roll,“ ütles Solman.
Kohtumine leidis aset koguduse ja kogukonna kutsel. Ministrile tutvustati kogukonna ja koguduse igapäeva toiminguteks vajalikke ruume – sotsiaalkeskust, muuseumi ja sünagoogi. Eesti Juudi Kogukonna initsiatiivil avati käesoleva aasta septembrist Tallinna Juudi Koolis ka eestikeelne õppesuund.
Minister nentis, et põhiseaduse vaimus teeb Eesti riik endast oleneva väikese ja sõbraliku juudi kogukonna toimetuleku ja turvalisuse tagamiseks. „Me ei tolereeri Eesti riigis mingisugust diskrimineerimist ja võtame tõsiselt ka iga kalmisturüüstet, juhtugu sellised asjad juudi- või mujal Eesti kalmistul. Kogukonna turvalisuse tagamiseks teeme oma vastutusvaldkonnas oleneva,“ lisas Solman.