Pompeo: USA tahab Põhja-Korealt tuumadesarmeerimist 2,5 aastaga

Mike Pompeo pressikonverentsil Valges Majas. FOTO: SCANPIX/REUTERS/Carlos Barria

USA välisminister Mike Pompeo ütles kolmapäeval, et Washington tahab Põhja-Korealt tähtsate sammude astumist tuumarelvadest loobumise suunas kahe ja poole aasta jooksul.

Lõuna-Koread külastav Pompeo ütles, et ei avalda konkreetset ajagraafikut, kuid Ühendriikide valitsus loodab, et “tähtsad desarmeerimissammud” saavad aset leida enne president Donald Trumpi esimese ametiaja lõppu 2021. aasta jaanuaris. “Palju tööd seisab veel ees,” sõnas ta.

USA välisminister kutsus Soulis ajakirjanikega rääkides suhtuma skeptiliselt Põhja-Korea riigimeedia teadaandesse, et Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un leppisid kokku samm-sammulises lähenemises Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

“Mõnel pool kirjutatud asjadesse tuleks suhtuda tõsiste reservatsioonidega,” lausus ta.

Kim ja Trump kinnitasid teisipäevasel tippkohtumisel allkirjastatud ühisavalduses pühendumist “Korea poolsaare täielikule tuumavabadusele” ning lubasid ühiseid pingutusi “püsiva ja stabiilse rahurežiimi loomiseks poolsaarel.

Põhja-Korea kinnitab üle Kimi ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini 27. aprilli tippkohtumisel vastu võetud Panmunjomi deklaratsiooni, millega Pyongyang lubas liikuda Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmise poole, seisis ühisavalduses.

“Lubage mul kinnitada, et täielik hõlmab kõigi asjassepuutuvate isikute mõtteis tõendatavust. Pole võimalik tuumarelvadest loobuda ilma, et seda kontrollitakse,” lausus Pompeo.

AP – AFP – Baltic News Service

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga