Põlva Maarja kirikus algas septembrini kestev avariiremont

Õpetaja Toomas Nigola (vasakul) süda on rahul, et tellingud on püsti ja möödapääsmatud remonditööd kirikus alanud. Foto: Aare Lepaste

Aprillikuu neljandal nädalal algasid Põlva Maarja kirikus avariiremonditööd, mille käigus peatatakse kiriku võidukaare vajumine ning korrastatakse katusekonstruktsioonid.

EELK Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola sõnul algas remondieelne protsess juba 2018. aasta sügisel, mil kogudus võttis ühendust Muinsuskaitseameti kohaliku nõuniku Anu Lepaga. „Kutsusime nõuniku kirikusse, sest võidukaares olevad praod hakkasid ajapikku suurenema ning ühtlasi olid meil tekkinud tõsised kahtlused katusekonstruktsiooni vastupidavuse osas,“ rääkis Toomas Nigola.

Edasi arenesid sündmused õige kiiresti, sest juba 2019. aasta jaanuaris saabusid kirikusse Rändmeister OÜ asjatundjad, kes jõudsid pärast katusekonstruktsiooni ja võidukaare põhjalikku ülevaatust järeldusele, et kirik on tõepoolest avariieelses seisundis ning remonditööd möödapääsmatud.

„Kuna esmavajalikele remondi- ja ehitustöödele kulub umbes 100 000 eurot, siis on selge, et mõnesaja annetajaliikmega kogudus seda oma eelarvest katta ei suuda. Õnneks avanes riigil võimalus toetada muinsusväärtust omavate ja eelmise riigikorra ajal õigusvastaselt võõrandatud hoonete, milleks on ka Põlva Maarja kirik, kordategemist omandireformi reservkapitali kaudu,“ selgitas Toomas Nigola.

Lõviosa avariiremondiks vajalikust summast moodustabki reservkapitalist saadud toetus, lisaks on koguduse tegevusse katuserahadega panustanud Riigikogu Kagu-Eesti saadikud Priit Sibul (Isamaa) ja Tarmo Tamm (Keskerakond).

„Praegu oleme teadmises, et pärast neli ja pool kuud kestvate remonditööde lõppemist ei pea me talviti muret tundma, et paks lumekiht katuse kokku surub või kirikus olev võidukaar mingil hetkel kokku variseb. Süda on rahul, et tellingud on püsti ja Võru ettevõtte Edepol OÜ töömehed toimetavad,“ tunnistas Toomas Nigola.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga