EELK peapiiskop Urmas Viilma õnnistas 1. augustil sisse 2019. aastal tööd alustanud Põlva Jakobi Kooli lasteaia. Edaspidi jätkavad 17 tänavust esimest lasteaiamudilast kooliteed samas Põlva pastoraadimajas tegutsevas kristlikus Jakobi Koolis.
„Sagedasem on õnnistada sisse mõni sakraalne ese või kirikuhoone või kirikutorn, kuid koole ja lasteaedu tuleb väga harva ette,» tõdes peapiiskop Viilma lasteaia õnnistamisel. „Eriti rõõmustav, kui on palutud kristliku kooli ruume sisse õnnistama.“
Peapiiskopi sõnul on kristlike koolide ja lasteaedade avamine kahtlemata tulevikku vaatav areng kiriku juures, aga samas pidas ta oluliseks, et initsiatiiv peaks tulema kogukonnast. „Seal, kus on tugevad kogukonnad ja kogudused, on võimalik selliseid koole rajada ja ma tean, et mõtteid selles suunas on mujalgi Eestimaal. Kirikuvalitsus siin ei kontrolli ega suuna,“ kommenteeris Viilma ajalehele Lõuna-Eesti Postimees.
Õnnistamistalituse järel esinesid Jakobi Kooli rahvatantsijad, misjärel peeti tänu- ja tervituskõned. Tervitusi tõid Põlva vallast abivallavanem Janika Usin ning EELK Võru praostkonna poolt abipraost õpetaja Margit Lail. Koolijuht Tarvo Siilaberg tänas kõiki neid, kes andsid lasteaiarühma rajamisel oma panuse kas kohapeal käsi külge pannes, Hooandja projekti kaudu või muul moel.
Lasteaed loodi kogukonna soovil
Kristliku lasteaia avamine Põlvas oli Jakobi Kooli kogukonna soov. “Ei Jakobi Kooli kui nüüd ka selle lasteaiarühma saamislugu pole olnud nii, et kirikuõpetaja muginuks küpsiseid ja mõelnud, et võiks nüüd jälle midagi uut ette võtta. Algatajateks on mõlemal juhul olnud ikka lastevanemad, ka vanavanemad ja õpetajad ise, kes on tundnud vajadust sellise kasvukeskkonna järele,” meenutas oma kõnes Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.
Põlva kesklinnas asuvas pastoraadihoones alustas Põlva Jakobi Kool tegevust 2019. aastal ning on oma lühikese tegutsemisajaga üha kasvanud: kool alustas 11 lapsega ja lõpetas 2021. aasta kevadel juba 30 põhikooli õpilasega. Järgmisele õppeaastale minnakse vastu umbes 40 õpilasega põhikoolis ja 17 lapsega lasteaias.
Juba kristlikku kooli avades soovisid lapsevanemad, et kooli juures oleks ka kristlik lasteaed. Sel suvel remonditi annetajate abil majas mõned ruumid, kus lasteaiarühm sai tööd alustada. Toetajaid jagus nii kohalikus kogukonnas kui ka Hooandjas ning lasteaia avamisel loeti ette ka suurema annetuse teinud inimeste nimed.
Tartu Peetri ja Põlva Jakobi Kooli direktor Tarvo Siilaberg kommenteeris ajalehele Lõuna Postimees, et erinevused tava- ja kristliku kooli vahel hakkavad pihta inimestest, kes koolis töötavad. „Milline on motivatsioon, milliseid väärtusi nad esindavad, milline suhe on neil kiriku ja kristlusega – seda me tähtsustame kõigi oma töötajate puhul. Peamine on, et pered jagavad ja mõistavad kooli aluseks olevaid maailmavaatelisi väärtusi. Sealt edasi tulevad meie eripärased ained nagu usundiõpetus, meedia- ja suhtlemisõpetus ja nii edasi.“
Pered, kes soovivad anda oma lastele alushariduse Jakobi koolis, peavad oluliseks kristlikku väärtuskasvatust ja Steiner (Waldorf) pedagoogikat. Lasteaed annab järelkasvu kohapealse kristliku kooli esimestele klassidele.
Kümnekonnast Eesti kristlikust üldhariduskoolist on luterliku taustaga kolm.