Mihhail Lotman meeleavaldusel: Venemaa on täna selge ja otsese ohu allikas

Mihhail Lotman Ukraina toetuseks peetud meeleavaldusel. Foto: Kaja Vajak

Riigikogu liige Mihhail Lotman (Isamaa) ütles 17. veebruaril Ukraina toetuseks peetud meeleavaldusel, et Venemaa president Vladimir Putin on juba mitu aastat ähvardanud oma naabreid sõjalise jõuga, sealhulgas uusimate tuumarelvasüsteemide kasutamisega. Lotmani rõhutusel on jõu kasutamisega ähvardamine rahvusvahelise õiguse seisukohalt õigusvastane tegu, mis on keelatud ÜRO, mille liige Venemaa on, põhikirjaga.

„Aga nagu me väga hästi teame, ei piirdu asi ainult ähvardustega. 2008. aastal ründas Venemaa suveräänset riiki Gruusiat, rikkudes jämedalt selle territoriaalset terviklikkust, eraldades Gruusiast sõjajõuga Lõuna-Osseetia ja Abhaasia piirkonnad. 2014. aastal okupeeris Venemaa Krimmi poolsaare ja rikkudes kõiki rahvusvahelise õiguse norme, inkorporeeris Krimmi oma koosseisu.
Krimmi okupeerimisega kaasneb massiline inimõiguste ja Krimmi põlisrahva – krimmitatarlaste – õiguste rikkumine,“ sedastas Lotman.

„Nagu tavapäraselt õigustab kurjategija oma tegusid tohutute valede ja desinformatsiooni laviiniga. Selgub, et Venemaa tegevus on enesekaitseakt, Venemaa Lääne agressiivsete plaanide ohver ja lääs kohustatud andma Venemaale julgeolekugarantii. Sõjalisele agressioonile eelneb verbaalne agressioon. Samal ajal kui Venemaa koondab relvajõude oma läänepiiride äärde, nõuab ta NATO riikidelt nende vägede tagasitõmbamist ja isegi ühepoolselt osalist desarmeerimist.

Kuigi Putin teatas õppuste lõppemisest ja vägede väljatõmbamisest, jätkub tegelikult sõjaväerühmade koondamine Ukraina piiride lähedale. Ettevalmistus sõjaks algab autoritaarsetes ja totalitaarsetes riikides mitte ainult poliitilise opositsiooni, vaid igasuguste eriarvamuste mahasurumisest.
Venemaal on praegu poliitvange rohkem kui Brežnevi ajal. Seda kinnitavad Aleksei Navalnõi küüniline vahistamine ja veelgi küünilisem kohtuprotsesside jada tema vastu, mis leidsid aset lavastatud süüdistuste alusel. Samuti poliitiliste vastaste mõrvad ja mõrvakatsed ning omavoli ja vägivald Memoriali vastu, mis on kodanikuühiskonna vanim ja hinnatuim institutsioon.

Kõik see ei ole Venemaa siseasi, vaid osa protsessist, mille käigus Venemaa muudetakse kuritegelikuks riigiks, mis ei ohusta ainuüksi oma lähinaabrite julgeolekut, vaid arvestades riigi tuumapotentsiaali, tähendab ohtu kogu maailmale. Ei ole kahtlust selles, et Venemaa on täna selge ja otsese ohu allikas,“ tõdes Lotman meeleavaldusel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga