Pole riiki pole erakonda – erakondade tulud tulevad ennekõike riigieelarvest

Erakondade tuludest moodustab jätkuvalt suurima osakaalu toetus riigieelarvest. Teistest eristub Isamaa, kelle tuludest moodustasid 2018. aastal annetused 42 protsenti.

Erakondade 2018. aasta majandusaasta aruannetest selgub, et Riigikogus esindatud erakondade peamine tulu tuleb sarnaselt varasemate aastatega riigieelarvest. Enamike erakondade kogutulust moodustavad riigieelarve eraldised rohkem kui 70 protsenti. Erandiks on siinkohal Isamaa, kelle tulust märkimisväärse osa moodustavad annetused.

Möödunud aastal kogus enim annetusi Isamaa. Erakonnale annetati rohkem kui 550 tuhat eurot. Isamaale järgnesid Keskerakond ja Reformierakond.

Enim annetusi kogus möödunud aastal Isamaa

Jätkuvalt moodustavad kõige väiksema osa erakondade tuludest liikmemaksud ja tulud erakonna varalt. Parempoolsete erakondade Reformierakonna ja Isamaa kogutulust moodustavad liikmemaksud ainult 1 protsendi. Olukord pole parem ka teiste erakondade jaoks. Keskerakonna ja EKRE tuludest moodustavad liikmemaksud 3 protsenti.

Kõigi erakondade tuludest moodustab suurima osa toetus riigieelarvest

Suurima toetuse maksumaksjalt said möödunud aastal Reformierakond ja Keskerakond. Mõlema erakonna tulud koos annetuste ja liikmemaksudega küündisid ligikaudu kahe miljoni euroni. Vaatamata suurele riigipoolsele toetusele on Keskerakonna rahaline seis halb, sest kulud ületasid tulusid märkimisväärselt. Sotsiaaldemokraadid ja EKRE suutsid kulud ja tulud tasakaalus hoida. Isamaa ja Reformierakond majandasid aga veelgi vastutustundlikumalt.

Keskerakond oli ainuke erakond, mille kulud ületasid tulusid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga