Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Koka (Isamaa) sõnul tuleb piimakarja säilitamiseks ja põllumeeste toetamiseks luua võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele.
Koka sõnul tuleb kiiresti langetada otsuseid, et ära hoida piimakarja müüki välismaale, nagu see juhtus 2013-2014. aasta kriisi ajal. „Eestis peetakse täna ligi 80 000 lüpsilehma ja päevane piimatoodang on umbes 2000 tonni, millest 400 tonni eksporditakse Leetu ja 200 Lätti. Põllumeestele on oluline, et toorpiima kokkuostuhind ei langeks alla omahinna ehk 300 eurot tonnist. Maikuu toorpiima kokkuostuhind on meie naaberriikides juba langenud 260-270 euroni, mis on madalaim kokkuostuhind alates 2014. aastast. Seetõttu tuleb tegutseda kohe, et hoida ära piimakarja vähenemist ja põllumeeste pankrotilainet.“
Riigikogu liige näeb ühe võimaliku lahendusena nn lao finantseerimise meedet. „Me peame looma võimalused toota piimapulbrit, võid ja juustu lattu ning tasuda vahepeal toorpiima eest tootjatele. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametil on võimekus 24 tunni jooksul alustada toodangu ladustamist. Lähinädalatel peaks ka Euroopa Komisjoni põllumajandus- ja maaeludirektoraadi poolt kinnitatama sekkumise kokkuostu hinnad, mille eesmärk on säilitada tootjatele vähemalt piimatootmise omahind,“ ütles Kokk.
Ta lisas, et hetkel võib kujuneda probleemiks Eesti piimatööstusettevõtete transpordivõimekus. „Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda võiks nüüd võtta initsiatiivi, et koostöös Maaeluministeeriumiga, tootjatega, töötlejatega ja transpordiettevõtetega leida lahendused piimatööstuse tootmisvõimekusele ja transpordile. Eesti põllumehi ning maapiirkonnas tegutsevaid ettevõtteid tuleb kriisihetkel toetada.“