Peaminister Ratas: Brexiti edasilükkamisel peab olema tagatud Euroopa Liidu toimimine

Peaminister Jüri Ratas vestlemas Iiri peaministri Leo Varadkariga Euroopa Ülemkogul. Iiri piiri küsimus polegi Brexiti läbirääkimistel mõlemat osapoolt rahuldavat lahendust leidnud. EPA/OLIVIER HOSLET

Peaminister Jüri Ratas märkis, et Brexiti edasilükkamisel peab olema tagatud Euroopa Liidu (EL) jätkuv tõhus toimimine. 

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid koos Ühendkuningriigiga pikendasid neljapäeva hilisõhtul ülemkogu kohtumisel Ühendkuningriigi EL-ist lahkumise tähtaega kuni 22. maini tingimusel, et Briti parlamendi alamkoda kiidab väljaastumislepingu järgmisel nädalal heaks. Kui Ühendkuningriigi parlament lepingut siis vastu ei võta, siis on neil aega 12. aprillini, et teha edasi liikumiseks oma ettepanek.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on kõigi huvides, et Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumine toimuks korrapäraselt väljaastumislepingu alusel. „Endiselt on selleks ainus viis Ühendkuningriigi valitsuselt ja EL-ilt poliitilise heakskiidu saanud väljaastumisleping, mille lahutamatuks osaks on Iiri tagavaralahendus,“ sõnas peaminister.

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks väljaastumislepinguga seotud instrumendi ja poliitilist deklaratsiooni täiendava ühisavalduse, milles Euroopa Komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus leppisid kokku 11. märtsil Strasbourgis.

Ratas rõhutas, et tähtaja pikendamisel peab olema tagatud Euroopa Liidu tõhus toimimine ning samuti arvestama Euroopa Parlamendi valimiste juriidilisi ja praktilisi külgi. 22. mai on päev enne Euroopa Parlamendi valimisi ja 12. aprill tähtaeg, mil Ühendkuningriik saaks veel asuda korraldama Euroopa Parlamendi valimisi. See oleks vajalik, kui lahkumislepingut heaks ei kiideta, aga Ühendkuningriigi valitsus taotleks uut pikendust. „Meie huvides on Ühendkuningriigi EList lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju,“ ütles peaminister.

Pikka ja keerukat lahkumisprotsessi arvestades on peaminister Ratase sõnul oluline võimalikult peatselt asuda Ühendkuningriigiga ka tulevastes suhetes kokku leppima. „Soovime ka tulevikus Ühendkuningriigiga tihedat ja lähedast koostööd,“ rõhutas Ratas.

Peaminister lisas, et tulevastes suhetes kokkuleppimise eelduseks on väljaastumislepingu ratifitseerimine ning kuni seda pole lõpuni viidud, jätkab Euroopa Liit ka ettevalmistusi leppeta lahkumiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga