Jakob Hurda rahvuskultuuri laureaat Mart Laar. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Jäädvustamaks ärkamisaja sümboli, rahvaluule- ja keeleteadlase Jakob Hurda mälestust ning ergutamaks rahvuskultuurialast tegevust vabariigis ja Põlva maakonnas, annab Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts 29. korda välja Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad. Žürii otsusega said 2020. aasta Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad Mart Laar ja Eela Jää.

Poliitik, ajaloolane ja kirjanik Mart Laar (sündinud 22. 04.1960) oli aastatel 1992-1994 ja 1999-2002 Eesti peaminister. Ta on olnud Eesti Kongressi ja Põhiseaduse Assamblee liige ning kuulunud aastatel 1992-2013 Riigikogu koosseisudesse. 2013. Aastast on Mart Laar Eesti Panga Nõukogu esimees.

Jakob Hurda aated ja ideed ei ole aastakümnetega tuhmunud, oli ju Hurt pannud pearõhu rahva harimisele, eesti keele kasutuse laiendamisele. Hurda 150. sünniaastapäeva puhul ilmus M. Laari, R. Saukase ja Ü. Tedre koostatud “Jakob Hurt. Album”, mis rikkalikult illustreeritud ja hästi kommenteerituna loob suurmehe elust meelihaarava kujutuse, kuid ei asendanud monograafiat.

Mart Laari raamat Jakob Hurdast (1995) on tõeline rahvusliku suurmehe elu ja töö ülevaade. Raamatu puhul on tegu professionaalse ajaloolase kirjutatud, laialdasele faktimaterjalile tugineva uurimusega, mis valgustab ka seni varju jäänud tahke Hurda elust ja tegevusest. Kasutatud kirjanduse loetelu raamatu lõpus hõlmab üle saja teose ja artikli, sellele lisandub veel Hurda-aegse ajakirjanduse ning suure hulga käsikirjalise materjali läbitöötamine. Selle tohutu materjali baasil on loodud paljusid vajalikke ja huvitavaid üksikasju esile toov teos. Kui 1997.aastal tähistati ERM-is Hurda 90. surma-aastapäeva, pidas seal ettekande ka Mart Laar teemal “Jakob Hurt ja Johannes Voldemar Jannsen”.

Eela Jää


Rahvuskultuuri auhinna laureaat Eela Jää. Foto: Jakob Hurda Selts

Põlva maakonnast pälvis rahvuskultuuri auhinna Eela Jää (sünd. 13.02.1944), kes on
1995. aastast Hurmi küla kogukonna üks eestvõtjaid. Suuremad ettevõtmised on olnud külapäevad. Seoses külapäevadega on tal valminud ka tutvustav raamat “Minu koduküla Hurmi”. 2002. aastast tegutseb Eela Jää eestvõtmisel loodud MTÜ Hurmioru Selts. MTÜ-s on korraldatud hulgaliselt kursusi, õppepäevi ja üritusi. 2006. aastast püstitati mälestusmärk “220 aastat hariduselu Hurmi külas”. Ta on ka Jakob Hurda Seltsi juhatuse liige. Himmastes Lepal Jakob Hurda 180. sünniaastapäevaga seoses korraldati ka rahvustoitude festival, mille toimkonna eesotsas oli Eela Jää.

2019.aasta jõuludeks valmis Eela Jääl etendus Jakob Hurdast ja tema perekonnast “Jakobi jõulud”, mis esmaesitati seltsi jõulupeol Põlva harrastusteatri näitlejate etendusena 24. veebruaril 2020. Eesti Vabariigi sünnipäeval etendus Himmaste külakeskuses vaatemäng “Jakob tuleb koju”. Mälestusi oma etenduse tarbeks kogus Eela Jää. Talle on omistatud aunimetus “Põlvamaa aasta inimene 2001”.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga