Valitsuskoalitsiooni plaan kärpida peretoetusi, lõpetada nende indekseerimine ning sujuv üleminek on rünnak Eesti perede vastu, rõhutab Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Riina Solman. Oma kinnisidee elluviimiseks kavatsevad võimuerakonnad mööda minna ka Riigikogu tavalisest seadusloomepraktikast.
„Peretoetuste kärpimise eelnõud on sotsiaalkomisjon nüüdseks arutanud juba kahel koosolekul. Opositsioon on nõudnud koosolekute avalikuks tegemist, et seadusest puudutatud huvigruppidel ja laiemalt Eesti avalikkusel oleks võimalus valitud teerullitaktikast aimu saada, kuid koalitsioonierakondade Riigikogu saadikud seisid sellele vastu,“ ütles Solman.
Isamaa aseesimehe sõnul keeldusid koalitsiooni esindajad neljapäevasel sotsiaalkomisjoni istungil seaduseelnõu sisulisest arutelust ning kinnitasid selle esimese lugemise kuupäevaks 8. mai ehk napid kolm nädalat sellest, kui valitsus ametisse astus ja esimese teemana perehüvitiste seaduseelnõu kooskõlastusringile saatis. „Juba selline tempo on arutu tormamine, aga lisaks keelduvad valitsuskoalitsiooni liikmed järgimast tavalist praktikat, mille järgi on pärast esimest lugemist 10 tööpäeva eelnõule muudatusettepanekute tegemiseks.“
Lõpuks kinnitas sotsiaalkomisjon vaatamata Isamaa ja teiste opositsioonisaadikute vastuseisule muudatusettepanekute esitamiseks üheksapäevase tähtaja. Solman rõhutas: „Seegi aeg on neile ebameeldivalt pikk, kuid seaduseelnõu menetlemise käigus on Riigikogul kohustus ära kuulata huvigrupid, keda on perepoliitikat puudutavates küsimustes ohtralt ja nad ei suutnud kõiki ära mahutada ühele sotsiaalkomisjoni istungile. Need istungid tulevad õnneks avalikud, kuid puudub põhjus arvata, et tegu on millegi enama kui näitemänguga, sest juba seaduse kooskõlastamise käigus jätsid poliitikud muudatustest kannatavate inimeste kommentaarid arvestamata.“