Helir-Valdor Seeder: Eestil ei ole mõistlik hääletada oma suurima liitlase vastu

Tõenäoliselt teeb Helir-Valdor Seeder Riigikogu valimistel oma seni parima valimistulemuse. Sakala arvates võib ühtlaselt tugev nimekiri tagada Isamaale ka Järva- ja Viljandimaal valimisvõidu. Foto: Eesti Uudised

Eesti ei oleks tohtinud ÜROs hääletada Jeruusalemma küsimuses USA vastu. Meile ei pruugi meeldida mõni USA poliitik, või üksikud väljaöeldud  avaldused, aga USA on olnud järjepidevalt enam kui poole sajandi jooksul Eesti kindlaim ja tähtsaim liitlane.

USA ei tunnustanud kunagi Eesti okupeerimist NSV Liidu poolt ja toetas meie vabaduspüüdlusi. USA endise presidendi Ronald Reagani poolt juhitud ja võidetud külm sõda lõi eeldused Eesti taasiisesesvumiseks.

Me tõhustame koostööd NATOga ja USA, olles NATO juhtriik, on Eesti iseseisvuse kindlaim tagaja. Olukorras, kus USA oli oma võimalikele liitlastele selgelt väljendanud oma soovi ÜRO resolutsiooni hääletuse osas, oli Eesti käitumine arusaamatu.

Enne hääletust oli teada, et Euroopa riigid ei hääleta ühtselt. Seega oli Eestil võimalus mitte USA vastu hääletada.

Palusin justiitsminister Urmas Reinsalul teemat valitsuskabineti nõupidamisel arutada ja teha ettepanek hääletusel jääda erapooletuks või mitte osaleda.

Nüüd on Eesti poliitikutel ja diplomaatidel tööd, et hoida suhteid meie tähtsaima liitlasega julgeoleku tagamisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga