Isamaa peasekretär Priit Sibul ei välista mitte ühtegi koalitsiooni

Isamaa peasekretär Priit Sibul. Foto: Taavi Liivo

13. jaanuari öösel ametist lahkuda otsustanud peaminister Jüri Ratas suundus hommikul Kadriorgu president Kersti Kaljulaidi juurde ja andis üle oma tagasiastumispalve. Koos peaministri ametist lahkumisega lagunes ka Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnna ja Isamaa koalitsioon.

Isamaa peasekretär Priit Sibul ütles pärast pöördelisi sündmusi, et Isamaa ei välista praeguse valitsuse tagasiastumise järel mitte ühtegi koalitsiooni. “Me ei välistanud mitte ühtegi koalitsiooni. Kõigiga tuleb suhelda. Me elame keerulisel viiruse ajastul ja majandusprobleemid on vaja lahendada,” põhjendas ta Terevisioonis Isamaa soovi uue valitsusliidu moodustamisel kaasa rääkida.

Sibul lisas, et praeguse valitsuse tagasiastumise järel on võimalik nii praeguse võimuliidu jätkamine veidi keerulisemas kombinatsioonis kui ka mõni muu koalitsioon. “On võimalik ka vana kolmikliit Reformierakonna, Isamaa ja sotside osalusel, aga ka koalitsioonid, kuhu Isamaa ei mahu,” tõdes Sibul, kelle sõnul pole uue valitsuse moodustamisel kohta unistustel, vaid selle määrab ära ennekõike kohtade matemaatika Riigikogus.

Senine võimuliit jätkab uue valitsuse ametisse asumiseni

Valitsuse seaduse § 9 lõike 3 kohaselt peab omal algatusel tagasi astuv peaminister otsuse teatavaks tegema ka valitsuse istungil. Peaminister Ratas teeb seda 14. jaanuaril. Eraldi peab peaminister valitsuse tagasiastumisest teavitama ka Riigikogu.

Tagasi astunud valitsus jätkab tegevust ajani, mil uus valitsus on ametisse astunud. Vältimatu vajaduseta hoidub tagasi astunud valitsus põhimõtteliste või riigi eelarvekulusid suurendavate otsuste tegemisest.

President peab määrama 14 päeva jooksul peaministrikandidaadi, kellele teeb ülesandeks uue valitsuse moodustamise. Peaministrikandidaat esitab 14 päeva jooksul riigikogule ettekande tulevase valitsuse moodustamise alustest, seejärel otsustab riigikogu peaministrikandidaadile valitsuse moodustamiseks volituste andmise. Volitused saanud peaministrikandidaat esitab seitsme päeva jooksul valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab kolme päeva jooksul valitsuse ametisse.

Valitsus astub ametisse ametivande andmisega Riigikogu ees.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga