Kiisler: kliimapoliitika lahendusteks ei ole utoopiale sarnanevad poliitikad ega roheline sotsialism

Isamaa delegatsioon Euroopa Rahvapartei Kongressil.

Horvaatias Zagrebis kogunenud Euroopa Rahvapartei (EPP) Kongress võttis vastu kliimapoliitika resolutsiooni “EPP vision for a sustainable planet”. Resolutsioonis seatakse sihiks tõsta märkimisväärselt senise kliimakokkulepe ambitsiooni taset. Ühtlasi seatakse eesmärgiks vähendada 2030. aastaks kasvuhoonegaaside emissiooni 50 protsendi võrra võrreldes 1990ndate tasemega.

EPP Kongressi keskseks teemaks oli kliimapoliitika ning märgilises resolutsioonis antakse edasi EPP nägemus kliimapoliitika suurimatest väljakutsetest ja lahendustest. Kongressi Isamaa delegatsiooni liikme, endise keskkonnaministri Siim Kiisleri sõnul on kasvuhoonegaaside vähendamiseks vajalik kõigi panus.

“EPP otsus rõhutab, et kliimapoliitika väljakutsete lahenduseks ei saa olla kliimamuutuste eitamine, samas pole lahenduseks ka utoopiale sarnanevad poliitikad ega roheline sotsialism. Kõik sellised lähenemised ohustavad Euroopa majanduslikku tulevikku ja töökohti. Resolutsioonis seab EPP ambitsioonikad, kuid samas realistlikud kliimapoliitika eesmärgid 2050. aastaks. Üks osa sellest on ettepanek vähendada aastaks 2030 kasvuhoonegaaside hulka 50% võrra võrreldes 1990ndate aastate tasemega. Seni on ELi eesmärgiks olnud 40% ” ütles Kiisler.

Kiisleri hinnangul on õige resolutsiooni rõhuasetus, mis näeb kliimaeesmärkide saavutamisel kandvat rolli just erasektoril koostöös ELi liikmesriikidega. “Selleks, et saavutada ambitsioonikaid kliimaeesmärke, peame panustama täiendavalt energeetika ja transpordisektorisse. ELi toetusmehhanismid rohelistele investeeringutele tuleb muuta lihtsamaks ja kättesaadavamaks, sest investeeringud roheinnovatsiooni tugevdavad ELi rahvusvahelist konkurentsivõimet. Oluline on tuua uued tehnoloogiad laboritest laia kasutusse. Need tehnoloogiad avavad uusi ärivõimalusi väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele ning loovad nõudluse innovaatiliste toodete ja teenuste jaoks,” ütles Kiisler.

Kiisleri sõnul on Euroopa Rahvapartei olnud üks vastutustundliku kliimapoliitika arendajatest Euroopas. “2005. aastal pani EPP aluse süsiniku heitkoguste kauplemise süsteemile, mis on olnud nurgakiviks CO2 emissiooni vähendamisele. Edasine eesmärk peab olema selle kauplemismehhanismi laiendamine lisaks energeetikale ka teistele majandussektoritele,” lisas Kiisler.

20.-21. novembril toimus Horvaatias Zagrebis Euroopa Rahvapartei (EPP) Kongress. Kongressil valiti EPP uueks presidendiks Donald Tusk. Samuti valiti ametisse 10 uut asepresidenti. Isamaa on ainuke erakond Eestis, mis kuulub Euroopa mõjukaimasse kristlik-demokraatlikke ja paremtsentristlikke erakondi ühendavasse Euroopa Rahvaparteisse.

Resolutsiooni terviktekstiga on võimalik tutvuda aadressil: https://zagreb2019.epp.eu/wp-content/uploads/2019/11/Climate-DRAFT-Resolution-FINAL_EN.pdf

Kommentaarid artiklile “Kiisler: kliimapoliitika lahendusteks ei ole utoopiale sarnanevad poliitikad ega roheline sotsialism

  • 21. nov. 2019 kell 15:52
    Permalink

    Ma võin muidugi eksida, aga ma arvan, et meil on juba 1990. aastaga võrreldes 50% vähenenud. Igasugused muud gaasid, isegi osoon, on surmavad nii inimesele, loomadele kui ka taimedele ja bakteritele – viimastele ennekõike, on ju ka väga kasulikke baktereid olemas. See on olulisem.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga