Keskerakonna võimaliku keelatud annetuse uurimiseks alustati kriminaalmenetlust

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Tuvastamaks Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu ja annetuse tegemise motiive, alustati erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kuriteoteates kajastatud info alusel kriminaalmenetlust.

Kriminaalmenetlus on alustatud uurimaks, kas Jana–Helen Juhaste on Keskerakonnale teadlikult teinud keelatud annetuse. Esialgsetel andmetel annab Juhastet puudutav teave, sealhulgas teave tema ametlike sissetulekute kohta – põhjuse raha päritolus kahelda. Vaid kriminaalmenetlusega saab selgitada, kas Juhaste annetas Keskerakonnale enda või kellegi teise raha ning milline on annetatud raha täpne päritolu.

Juhtiva riigiprokuröri Taavi Perni sõnul kellelegi kahtlustust esitatud ei ole. “Me kontrollime kriminaalmenetlusega, kas Jana-Helen Juhaste annetas teadlikult Keskerakonnale kellegi teise raha. Kui uurimisega selgub, et see nii oli, tuleb menetlejatel välja selgitada ka see, kas erakond oli teadlik raha tegelikust päritolust ning kas ka erakonda on alus kahtlustada kuriteos – keelatud annetuse vastuvõtmises,” märkis ta.

“Erakondade rahastamine peab olema aus ning läbipaistev, vastuvõetud annetuste tegemise motiivid ei tohi olla muus kui tõelises soovis erakonda toetada. Kuigi erakonnaseadus ei sea erakondadele neile laekunud raha päritolu kontrollimiseks ehk nii karme kohustusi, kui mõnes muus valdkonnas tegutsejatele näiteks rahapesu tõkestamiseks mõeldud õigusaktidega, saaksid ka erakonnad mõelda sellele, millisel viisil toimub tõhus kontroll annetuse üle,” lisas Pern.

Menetlust viib riigiprokuratuuri juhtimisel läbi keskkriminaalpolitsei.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga