Keskerakond ja Isamaa ei toetanud käibemaksu alandamist 15 protsendile

Võimaliku uue koalitsiooni majanduspeatükis ei toetatud EKRE plaani vähendada käibemaksu. FOTO: Tairo Lutter/POSTIMEES

Keskerakond ja Isamaa ei toetanud koalitsiooniläbirääkimistel EKRE ettepanekut alandada käibemaksu 15 protsendile.

“Käibemaksu alandamise punktiga me olime täiesti selgelt üksi, et isegi meie ettepanek alandada 18 protsendile – ta läks ka Exceli tabelisse – meie ettepanek pole siin populaarne, ütleme nii. Lõplikud otsused tulevad siis, kui oleme arvutused juurde pannud,” ütles EKRE aseesimees Martin Helme Kuku raadiole.

EKRE valimislubadus alandada käibemaksu 15 protsendile alandaks rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt inflatsiooni, kuid selle negatiivne mõju eelarvepositsioonile oleks 570 miljonit eurot.

Samuti lubas EKRE laiendada 9-protsendilist soodusmäära majutus- ja toitlustusvaldkonnale ning vabastaks käibemaksust ravimid ja puuetega inimeste erivahendid. Rahandusministeeriumi hinnangul suurendaks käibemaksu alandamine tarbimist, mistõttu arvestati teise ringi positiivset mõju eelarvele, sealjuures moodustavad täiendavad kaudsed maksutulud 16,8 protsenti tarbija võidust.

Helme lisas, et teisipäeval arutatakse ka Isamaa teise pensionisamba ettepanekut. Selle jaoks on töögrupp, mis tegeleb detailide ja riskianalüüsiga. “Kui me nii suure muudatuse teeme, siis sellele on kindlasti väga palju kõrvalmõjusid Eesti majandusele ja ka sotsiaalpoliitikale. Need riskid tuleb selgeks saada, et neid riske siis ka maandada,” ütles ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga