Keeleinspektsioon uurib mitmete KOV-ide ametnike keeleoskust

Maardu linnavalitsuse sõnul ei suuda nad tuvastada, mis keeles linnapea Vladimir Arhipov on oma hariduse omandanud FOTO: Erik Prozes/Postimees

Keeleinspektsioon alustas menetlust mitmete kohalike omavalitsuste (KOV) ametnike suhtes, kes riigikogu liikme Tarmo Kruusimäe (Isamaa) viite järgi rikuvad keelenõudeid.

Kruusimäe sõnul esitas ta augusti keskel mitmele vallale ja linnale teabenõude, kus palus infot, kas valla- või linnavalitsuse liikmed vastavad Eestis kehtestatud keelenõutele. “Teabenõuet ajendas esitama huvi saada teada, kuidas kohalikes omavalitsustes keeleseadusest kinni peetakse. Teatavasti peab valla- või linnavalitsuse liige olema omandanud Eesti keeles põhihariduse või keskhariduse või kõrghariduse või peab tal olemas kehtiv Eesti keele C1 kategooria tunnistus,” märkis Kruusimäe.

Tema sõnul selgus, et pea igas omavalitsuses, mille poole ta teabenõudega pöördus,  ei vasta mõni linna- või vallavalitsuse liige seaduses sätestatud keelenõuetele.

“Kohtla-Järve linnavalitsuse vastusest selgub, et Kohtla-Järve abilinnapea Vitali Borodin ei valda Eesti keelt C1 tasemel ja ei tohiks seega linnavalitsuse liikmena töötada. Narva linnavalitsuse liige Andrei Antonovil on eesti keeles E-kategooria tase ja ei tohiks linnavalitsuse liikmena töötada,” märkis Kruusimäe.

Kruusimäe edastas ka Maardu linnavalitsuse vastuse, millest ei selgunud linnapea keeleoskus: “Vastuseks teie teabenõudele teatan, et Vladimir Arhipov on lõpetanud 1975. aastal Tallinna Raudteetranspordi tehnikumi isotermilise veerevkoosseisude ja külmutusmajanduse erialal ning talle on antud elektromehaaniku kvalifikatsioon. Täpsustavale küsimusele vastas Maardu linnavalitsus, et kahjuks ei suuda nad tuvastada, mis keeles linnapea on oma hariduse omandanud.

“Sillamäe linna aselinnapea Tatjana Ivanova on omandanud kõrghariduse Tallinna Polütehnilises Instituudis vene keeles ning tal on eesti keele algtase, ka tema ei tohiks oma ametikohal jätkata. Kohtla-Järve abilinnapeal Vitali Borodinil puudub eesti keele C1-taseme tunnistus ja ka tema peaks oma kohalt tagasi astuma,” loetles Kruusimäe.

Jõhvi vallavalitsusse sai edastatud vastav teabenõue kolm korda, kuid ühelegi teabenõudele pole Kruusimäe sõnul ta praeguseni vastust saanud.  Selle põhjal võib oletada, vallavanemal Martin Repinskil ning abivallavanematel Jelena Bezvoditskajal, Viktoria Tsventarnajal ja Max Kauril on keeleseaduse järgmisega suuri probleeme. 21. novembril teatas keeleinspektsioon, et on alustanud menetlust ülaltoodud nimetatud ametnike suhtes ja saatnud järelepärimise Kohtla-Järve, Narva ja  Sillamäe linnavalitsusele, Jõhvi vallavalitsusele ning Maardu linnavolikogule ja Jõhvi vallavolikogule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga