Urmas Reinsalu avalik kiri valitsusele: kümme soovitust eelarve koostamiseks

Urmas Reinsalu sõnul ei saa valitsus mööda vaadata riigi majandust kimbutavatest probleemidest.

Isamaa esimees Urmas Reinsalu pöördus Vihulas eelarvekõnelusi pidava valitsuse poole. Oma avalikus kirjas toob Reinsalu välja Eesti majandust kimbutavad mured ning esitab kümme konkreetset soovitust riigieelarve koostamiseks.

Lugupeetavad valitsused liikmed, riigieelarve koostamine on jõudnud otsustavasse faasi. Te peate Vihulas eelarveläbirääkimisi ning tean omast käest, kui keerulised need arutelud on.

Sellise arutelu põhiprobleemiks on vastasseisude kerkimine üksikute tulu- või kuluküsimuste ümber ning suur vaade jääb tahaplaanile.

Rahvusliku julgeoleku kõrval peab eelarve seadma eesmärgiks Eesti majanduse kaitsmise.

Tähtis on omada adekvaatset pilt praegusest olukorrast. Majanduse vallas ei ole asjad Eestis hästi: majandusvõimekus kiduneb, tööstus maadleb raskustega, nagu kõrged energiahinnad ja üha kasvav bürokraatia, ettevõtete tellimused vähenevad. Startup riskiinvesteeringud on oluliselt kukkumas, uued digitaliseerimise initsiatiivid on muidu kiirele Eestile muutunud pikatoimeliseks, infrastruktuuri investeeringud on puudulikud ja ehitussektor on kokku tõmbumas. Inflatsioon on hinnad viinud kõrgustesse, millega inimestel on üha raskem toime tulla ning inimeste ostujõud on langenud.

Valitsus ei saa seda kõike ignoreerida

Esitan teile oma kümme soovitust eelarve tegemiseks.

  1. Nii riigieelarve strateegia kui riigieelarve ongi juhtimisplatvorm, et pöörata majanduslangus otsustavalt kasvule. Koos riigieelarvega peab valitsus esitama poliitikapaketi majanduskasvu toetamiseks.
  2. Selleks vajame laiapindset avalikku ja ausat arutelu koos ettevõtjate ja ettevõtlusorganisatsioonidega – milline on adekvaatne hinnang uute rahvusvaheliste trendide olukorras Eesti majanduse seisule ning kas on võimalik saavutada laiapõhjaline ühiskondlik kokkulepe majanduskasvuks ja konkurentsivõime taastamiseks. Selleks peab aga valitsus vabanema koalitsioonleppe krampidest.

    Ühiskond on ammu mõistnud et valitsemisprogramm ei sisalda visiooni, millega majanduslangus pöörata kasvuks. Senine ettevõtlust eirav valitsemisviis tuleb saata kohe prügikasti ja seda ausalt tunnistada.

  1. Kõik kevadel langetatud maksutõusud tuleb uuesti kriitiliselt üle vaadata ning uued kavandatud maksutõusude ideed külmutada. Majanduslanguse ajal makse ei tõsteta.
  2. Valitsuse programmis olevad algatused (nulleelarve, personaalne riik jms), millel oleks eeldusi majanduskasvu ergutada, tuleb kiiremas korras otsusteks vormistada. Otsustustempot tuleb mõõta kuudega, mitte aastatega.
  3. Bürokraatia vähendamise ja riigiaparaadi kahandamise kavad peavad olema reaalsed ja sisulist tulemust andvad.
  4. Energeetikas tuleb astuda reaalsed sammud elektritureformiks ning teha juhitavate võimsuste investeeringud, et tagada konkurentsivõimeline ning pikaajaliselt prognoositav elektrihind.
  5. Eesti vajab uute investeeringute programmi koos Euroopa Liidu eelarvevahendite kiirema rakendamisega. Pean mõistlikuks ka EL vahendite ümberdisainimist majanduse konkurentsivõime huvides.
  6. Eelarvepoliitika juhtimiseks on asjakohane esitada järgmise aasta eelarve lisaks tegevuspõhisele eelarvele ka ministeeriumide lõikes kulueelarvena.
  7. Minimaalne otsustuskvaliteet peab olema, et valitsus loobub majandust kahjustavate initsiatiivide läbisurumisest ettevõtlusorganisatsioone kaasamata.
  8. Reaalsed prioriteedid majandust toetavates eelarvekuludes olgu teadus, arendus ja innovatsioon.

Nendes küsimustes seisab Isamaa teie kõigi kõrval nii nõu kui jõuga.

Otsustusjulgust soovides

Urmas Reinsalu
Isamaa esimees

15. septembril 2023 Tallinnas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga