Kas Kaja Kallas tegi suhtumises Hiinasse kannapöörde?

Peaminister Kaja Kallas. Foto: Jürgen Randma

Reformierakonna esimees ja nüüdne peaminister Kaja Kallas märkis mullu juulikuus rahvusringhäälingu veebisaates “Otse uudistemajast”, et Hiina käitumine moslemitest rahvusvähemuse uiguuridega meenutab Natsi-Saksamaa hävitustööd juutide kallal.

„See on kohutav, mis Hiina teeb uiguuridega. „Kõik need paralleelid, mis tekivad Natsi-Saksamaa ja juutidega, on väga hirmutavad,” ütles Kallas ning avaldas kahetsust, et Euroopa Liit ei ole suutnud kujundada tugevat ühispositsiooni Hiina suhtes.

Ühtlasi leidis Reformierakonna liider mulluses veebisaates, et ka Eesti võiks Hiina suunas kriitilisema positsiooni võtta. “Mulle tundub, et peaksime olema järjekindlamad. Kui heidame Venemaale ette inimõiguste rikkumist, siis peaksime seda tegema ka Hiina suhtes. Muidu me ei ole usutavad ka Vene suunal,” rääkis ta eelmise aasta 22. juulil ERR-ile.

Ometi osaleb Eesti homme, 9. veebruaril toimuval 17+1 kohtumisel. Eestit esindab välisminister Eva-Maria Liimets.

Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras toonitab möödunud nädalal peaminister Kaja Kallasele saadetud kirjas, et Eesti ei tohiks osaleda Hiina korraldataval 17+1 kohtumisel. Kuna seda välisministri tasemel siiski tehakse, peab valitsus Terrase sõnul andma jõulise hinnangu Hiina inimsusvastaste kuritegude suhtes. Loe Terrase seisukohta siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga