Karl Sander Kase: Tallinna lasteaedade õuealade valgustus on halvas seisus

Karl Sander Kase, Isamaa juhatuse liige

Hiljutisest vastusest teabenõudele selgub, et Tallinn pole suutnud tagada igas kolmandas lasteaias piisavalt heal tasemel õuealade valgustust, kirjutab Isamaa noorteühenduse esimees Karl Sander Kase.

Hiljutisest teabenõudest selgub, et Tallinnas on 48 lasteaeda, mille õuealade välisvalgustus vajaks korda tegemist. Linnas on kokku 125 lasteasutust, mis tähendab, et igas kolmandas Tallinna lasteaias on välisvalgustusega probleem.

Miks see teema tähelepanu väärib? Teatud küsimused tulevad elust enesest. Minu vanema tütre lasteaia lapsed käivad kevadel õues mängimas kaks korda päevas. Talvel aga ainult üks kord päevas. Miks? Aga seetõttu, et lasteaia õueala valgustab ainult üks tänavalamp ning seega ei ole õhtusel perioodil võimalik välja minna. Ühes teises lähedal asuvas lasteaias käivad lapsed aga aastaringselt õues kaks korda päevas.

Me teame, et neid lapsi, kes on harjunud õues olema jääb järjest vähemaks (kooliealistest lastest veedab igapäevaselt oma vaba aega aktiivselt õues ainult 10%). Seega on oluline, et me kujundaksime laste liikumisharjumusi juba võimalikult varakult. Üks osa sellest on tagada, et Tallinna lasteaedades oleks võimalik veeta võimalikult suur osa ajast väljaspool rühmaruumi.
Ma ei väida, et kõigis 48 lasteaias on olukord samasugune kui minu tütre lasteaias, kuid kindlasti ei ole minu tütre kogemus ainulaadne. Samuti on näha, et esimesi samme olukorra parandamiseks tehakse. 2020. aasta eelarve seletuskirja järgi saama valgustuse korda 10 lasteaias.

Samas tekib küsimus, et kuidas me tänasesse olukorda üldse jõudnud oleme? Tallinn on varem näidanud, et haridusvaldkond on ennekõike poliitilise tahte küsimus. Lasteaiakohtade puudus suudeti koostöös riigiga enam-vähem rahuldavalt lahendada paari aastaga. Üleöö leiti ka 6 miljonit eurot, et pakkuda lasteaedades tasuta toitlustust. Samas koolide toitlustuse rahastus püsib juba kuuendat aastat muutumatuna ning eelpool toodud numbrite põhjal võib väita, et ka lasteaedade õuealade valgustus ei ole seni prioriteediks olnud.

Mihhail Kõlvart on öelnud, et Tallinna haridusvõrgustik on tema jaoks oluline. Selle põhjal loodan, et leitakse vajalikud vahendid olukorra parandamiseks. Jüri Ratas on proovinud avada maksudebatti riigis. Mina olen avatud maksudebatile Tallinnas. Selle tasuta lasteaia toidu asemel oleks võimalik korda teha 10 Tallinna lasteaia õueala valgustus. Saaksime olukorra lahendatud kaks korda kiiremini kui praeguse tempoga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga