Kaia Iva arvamus on avaldatud Eesti Päevalehes ja Delfis 12.07.2018
Puhkava ministri päevaraamat.
Pühapäeva hommik Muhumaal
Avan telefonis uudised ja näen, et sotsid on lubanud kõigile pensionäridele anda pensioni eest hooldekodukoha. Mõtlen, heldus, miks kõigile. Esmalt on ikka olulised ju kõik need teenused, millega saame toetada kodus elamist. Olgu selleks koduhooldus või isiklik abistaja. Või eakate majas üürikorter, kus abi vajadusel lähedal. Aga kui tõesti kõigile, siis mille arvelt see raha võetakse? Kui võtta kas või vaid need ligi 8000 eakat, kes on praegu hooldekodus ja lisaks 22 000, kelle hoolduseks kodus pereliikmel kulub üle 10 tunni nädalas, siis see kogusumma oleks muljetavaldav.
Esmaspäeva lõuna Saaremaal
Avan nutiseadme ja saan teada, et sotsid ühtegi lahendust ega rahanumbrit pole nõus ütlema. Et lubaduse nad andsid, aga sisu hakkavad alles mõtlema ja kulu arvutama. See teeb murelikuks, sest oleme ministeeriumis kokku panemas hoolduskoormuse vähendamise plaani ja vastavat rahastuskava, et sellega novembris valitsuse ette minna. Eelmisel aastal prognoosisid analüütikud esmaseks lisaraha vajaduseks 40-50 miljonit eurot. Sellest aastast pakume uue teenusena intervallhoidu erihoolekande klientidele, hetkel käivitame dementsuse kompetentsikeskust, 1. juulist jõustus hooldajapuhkus, aasta teises pooles avame rahastusvõimaluse dementsetele sobivate hooldekodukohtade ehitamiseks. Juba suvel avaneb taotlusvoor omavalitsustele kuuluvate hooldekodude energiatõhusaks remontimiseks või uute rajamiseks. Praegu on KredExis avatus taotlusvoor sotsiaaleluruumide ehitamiseks, millega on omavalitsustel võimalik rajada ka eakate maju. Just kogusime valdadelt-linnadelt kokku rahataotlused hoolekandeteenuste arendamiseks ja kodude ligipääsetavaks kohandamiseks. Kui nüüd ühele meetmele suunata hiigelsummad, siis kuidas tagada tasakaalustatud ja läbimõeldud lisarahastus teistele meetmetele?
Teisipäeva õhtu Kirnas
Ühe silmaga telekast jalgpalli jälgides ja teisega arvutist uudiseid lugedes saan hea kolleegi, tervise- ja tööministri sõnumist teada, et sotsid tegelikult ikka mõtlesidki mitmekesist teenustepaketti, mille ühe osana peab olema ka kindlus, et hooldekodukoht ei käi abivajajale üle jõu. Usun, et sotsidelegi on teada, et kehtiv seadus näeb seda ette ka praegu, aga see ei toimi veel sugugi mitte igas omavalitsuses. Ja vot see on lubamatu. Just sellekohast teavituskampaaniat teeb praegu ka sotsiaalkindlustusamet, et inimesed teaksid oma õigusi. Kuid süsteemi peab saama selgemaks, parandama rahastamist, kohalikke omavalitsusi tuleb rohkem toetada ja nõustada ning mis peaasi, oluliselt enam tuleb arendada teenuseid kodus hakkamasaamiseks.
Hingan kergendunult, sundhooldekodustamist siiski ei plaanita. Küllap sotsid lihtsalt kiirustasid, et jõuda mingi uhkem sõnum välja hõigata enne, kui me ministeeriumi meeskonnaga novembris lubatud tegevuskavaga valitsusesse läheme. Aga muidugi, valvsust ei tohi kaotada, hoolekandesüsteem on mitmetahuline, vaid ühele meetmele keskendumine toob tavaliselt mujal probleeme juurde.
Minu lootus on, et kõik erakonnad leiavad valmivast hoolduskoormuse vähendamise tegevuskavast endale tõhusa programmitäienduse ja saame pärast valimisi neid küsimusi lahendada erakondadeülese konsensusega. Ministeeriumi poolt teeme selleks vajaliku eeltöö ära.
Kokkuvõtteks. Eestis puhkamine erineb mu eelmisest puhkusest Kuubal oluliselt. Internet ja uudised on Eestis iga päev kättesaadavad, Kuubal mitte. Kuubas oli peaaegu kommunism, Eestis õnneks mitte.