Kuuekorruseline kirikutorn Jõgeval. Fotod: Riina Mägi

Neljandal advendil toimus Jõgeval ajalooline sündmus. Turu tänaval avati kunagisest veetornist ümber ehitatud EELK Jõgeva koguduse kirikutorn, mille vaateplatvormilt avaneb vaade suurele osale Jõgeva linnast ning paistab ka Vooremaa ja selle kõrgeim voor, 144 meetri kõrgune Laiuse mägi.

Torni avasid EELK peapiiskop Urmas Viilmaa, piiskop Joel Luhamets ja Tartu praost Ants Tooming. „Eestis on lagunenud ajaloolisi kirikuhooneid üles ehitatud üle viiekümne, päris uusi on ehitatud märksa vähem. On tähendusrikas, et nüüd kerkib uus pühakoda ajaloolise kirikuhooneta Jõgevale,“ ütles peapiiskop Viilma.

Praost Ants Tooming, piiskop Joel Luhmets, Riigikogu liige ja Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk ja peapiiskop Urmas Viilma kirikutorni avamisel.

„Jõgeva on saanud uue maamärgi,“ ütles Riigikogu rahanduskomisjoni esimees ja Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk, kes on EELK Jõgeva koguduse käekäigule ja ettevõtmistele aastaid kaasa aidanud.

„Jõgeval on leitud nutikas lahendus: kasutatud kirikutorni rajamiseks ära kunagine veetorn. Plussiks on ka avar roheala hoone ümber,“ toonitas oma kõnes rahvastikuminister Riina Solman.

Rahvastikuminister Riina Solman tervituskõnet pidamas.

Jõgeva kiriku torni viib sada trepiastet, millest esimene on pühendatud talumees Johan Riivesele, kes 1934. aastal annetas maa Jõgevale kiriku ehitamiseks. EELK Jõgeva koguduse õpetaja Georg Glaase sõnul on võimalik trepiastmeid ka osta ja saada nii oma nimega kuldne plaat. Plaadi hind tavakodanikule on 300 eurot. Käesoleva nädala alguse seisuga oli sajast trepiastmest müüdud kolmkümmend.

EELK Jõgeva kogduse õpetaja Georg Glaase sõnul on kirikutornis võimalused ka näituste korraldamiseks. Avapäeval olid välja pandud Jõgeva kunstniku Merle Meituse maalid.

Järgmise aasta kevadel valmib kavakohaselt kiriku ümber rajatav kogukonnakeskus, mille ruume saavad kasutada erineva põlvkonna inimesed, puuetega inimesed, erinevad organisatsioonid. „Kui üks osa hoonest juba valmis, küll siis ka edasi saab,“ märkis EELK Jõgeva koguduse esimees Mare Rosin.

EELK Jõgeva kogudus loodi 1992. aasta 5. septembril. 1997. aasta 21. detsembrist on EELK Jõgeva koguduse jumalateenistused toimunud kunagisest lasteaiast renoveeritud kogudusemajas.

Kirikutorni avamisel käis Jaan Lukas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga