Isamaa pöördus seoses Tallinna äriühingute politiseeritusega õiguskantsleri poole

Sven Sesteri sõnul on Tallinna linnale kuuluvate äriühingute nõukogud juba aastaid osa Keskerakonna toiduahelast. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Tallinna linnavolikogu Isamaa fraktsiooni liikmed pöördusid õiguskantsler Ülle Madise poole, et paluda tema hinnangut olukorrale, kus linna äriühingute nõukogudesse kuuluvad jätkuvalt volikogu liikmed, kelle nimetab ametisse linnavalitsus. Isamaa fraktsiooni liikmete hinnangul on see vastuolus võimude lahususe põhimõttega ja suurendab korruptsiooniohtu.

Isamaa fraktsiooni liikme Sven Sesteri sõnul suurendab tänane praktika huvide konflikte ja korruptsiooniohtu. „Juba aastaid on Tallinna linnale kuuluvate äriühingute nõukogud osa Keskerakonna toiduahelast. Volikogu peaks olema linnavalitsuse tööandja, kuid Tallinnas on olukord vastupidine – tänane linnavalitsus kasutab nõukogusid selleks, et erakonnakaaslasest volikogu liikmetele tasuvaid töökohti pakkuda. See vähendab märkimisväärselt linnavolinike ja linnavolikogu sõltumatust,“ kirjeldas Sester olukorda.

Pöördumises viidatakse õiguskantsleri 2016. aasta seisukohale riigiettevõtete nõukogude politiseeritusse osas. Toona leidis õiguskantsler, et Riigikogu liikmete nimetamine riigi osalusega äriühingute või riigi asutatud sihtasutuse nõukogu liikmeks täidesaatva võimu poolt vähendab Riigikogu liikme sõltumatust ja rikub võimude lahususe põhimõtet.

Sester tuletas meelde, et pärast seda loodi Isamaa eestvedamisel riigi tasandil nimetamiskomitee ning lepiti kokku, et Riigikogu liikmed riigi äriühingute nõukogudesse ei kuulu. „Selle muudatusega toodi riigi äriühingute nõukogudesse valdkonna eksperdid ning toonane otsus on end õigustanud,“ rääkis ta.

Õiguskantslerile saadetud pöördumisele on alla kirjutanud Tallinna Linnavolikogu Isamaa fraktsiooni liikmed: Urmas Reinsalu, Sven Sester, Riina Solman, Tarmo Kruusimäe ja Olle Koop. 22. detsembri seisuga kuulub Tallinna osalusega äriühingute ja sihtasutuste nõukogudesse kaheksa Tallinna linnavolikogu liiget, kes kõik kuuluvad Keskerakonna fraktsiooni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga