Kolmapäevasel Riigikogu istungil teeb Isamaa ettepaneku tagasi lükata valitsuse algatatud välismaalaste seaduse muudatused, kuna nendega plaanitakse anda välismaalastele õigus hakata kohtutes vaidlustama Eesti riigi poolt viisade andmisest keeldumist.
Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul piirab valitsuse algatus oluliselt Eesti otsustusõigust rändeküsimustes. „Viisa andmine või sellest keeldumine peaks olema riigi suveräänne õigus. Miks peaks riik hakkama põhjendama viisa andmisest keeldumist näiteks julgeolekupoliitilistel põhjustel ja võimaldama vastavaid kohtuvaidlusi?“
Isamaa on alati seisnud välismaalaste ja kodakondsuspoliitika seniste põhimõtete eest. „On äärmiselt kahetsusväärne, et Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus on hakanud vastavaid põhimõtteid muutma,“ lausus Seeder. „Valitsuse algatusega loobutakse aastaid Eestis kehtinud põhimõttest, mille kohaselt on Eestil õigus enda rändepoliitikat ise suunata ja kontrollida. Seetõttu teeme ettepaneku see mõtlematu algatus tagasi lükata,“ selgitas Seeder ettepaneku tagamaid.
Ta lisas, et kahetsusväärselt on valitsus asunud muutma ka kodakondsuspoliitikat, asudes andma naturalisatsiooni korras Eesti kodakondsust kriminaalkorras karistatud isikutele.
Vabariigi Valitsuse algatatud välismaalaste seaduse muutmise seaduse (viisavaide otsuse kohtukaebeõigus) eelnõu (328 SE) puudutab neid välismaalasi, kes esitavad vaide viisa andmisest keeldumise, viisa tühistamise, viisa kehtetuks tunnistamise, viibimisaja pikendamisest keeldumise ja viibimisaja ennetähtaegse lõpetamise otsuse peale.
Endine välisminister Urmas Reinsalu kirjutab tänases Postimehes, et Siseministeerium on senise poliitika kannapöörde ainsaks põhjuseks toonud, et Euroopa Komisjonist tuli selline nõudmine.
“Ma olen sellist muudatust pidanud aastaid meie riigi pädevust piiravaks initsiatiiviks ja pole selle algatusega nõustunud ei justiits- ega välisministri ametis,” kirjutas ta.
“Tegemist on ohtliku pretsedendiga nii ideoloogiliselt kui ka praktiliselt. Tulevikus peab politsei uue koalitsiooni idee järgi istuma potentsiaalse terroristi või Valgevene miilitsaülemusega kohtus, kui me teda riiki ei luba. Riigiõiguslikult on selle initsiatiivi tulemus see, et riik loobub oma subjektiivsest otsustuspädevusest välismaalaste suhtes, kes soovivad riiki suvalisel alusel siseneda,” selgitas Reinsalu põhjuseid miks uus muudatus ohtlik on.