Millal muutub II pensionisammas vabatahtlikus?

Juba sel reedel arutlevad Arvamusfestivalil Isamaa alal Helir-Valdor Seeder, Andres Sutt, Rain Lõhmus ja Kristjan Järvan II pensionisamba tuleviku üle.

Arvamusfestivali Isamaa alal toimub 9. augustil algusega kell 16.00 arutelu teemal “Mis juhtub, kui inimesed saavad oma säästude üle ise otsustada?”

Aktiivse arutelu II pensionisamba majandusliku põhjendatuse kohta avas mõne aasta eest ettevõtja Krisjan Järvan, kes on ka eeloleva paneeli üks osalejaid. “Kui II samba fonditootlused jäävad alla majanduskasvule, siis ei saabu kunagi hetke, kus II samba väljamaksete summa ületaks sissemakseid”, leiab Järvan. Samas ei ole majanduslikult realistlik, et fonditootlused ületaksid pikaajaliselt majanduskasvu (riigitulu.ee).

Kohustusliku kogumispensioni säilitamise vajalikkuses on veendunud reformierakondlane Andres Sutt. “Millist probleemi me lahendame?”, küsib ta, ja pakub välja rea võimalusi olemasoleva kogumispensioni süsteemi parandamiseks. Suti ettepanekud on seotud näiteks fondide omavahelise konkurentsi soodustamisega: teha edukus paremini võrreldavaks ja lihtsustada fondide vahetamist.

Reljeefsusega paistis eelmisel Arvamusfestivalil kogumispensionist kõneldes silma sotsiaaldemokraat Eiki Nestor, võrreldes oma oponente lamemaalastega. Tänavuse debateerija pankur Rain Lõhmuse värvikaim väljaütlemine on kogumispensioni kriitikute tembeldamine koopainimesteks. Milles seisnevad Lõhmuse sisulised argumendid II pensionisamba vabatahtlikuks muutumise vastu, selgitab ehk eelolev diskussioon.

Isamaa seisukohti esindab paneelis Helir-Valdor Seeder, kes on pensioni II samba vabatahtlikuks muutmise eest võidelnud juba aastaid. “Parempoolse maailmavaate tuum seisneb inimese majanduslikus vabaduses. Kahju, mida Eesti inimesed on saanud olematu tootlusega pensionifondide läbi, on elav tõestus vasakpoolse majanduspoliitika elujõuetusest”, resümeerib Seeder.

Arvamusfestivali Isamaa ala, 9. august kell 16.00-17.30. Mis juhtub, kui inimesed saavad oma säästude üle ise otsustada?

Arutlevad: Helir-Valdor Seeder, Andres Sutt, Kristjan Järvan, Rain Lõhmus ja arutelu juhib Mirko Ojakivi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga