Riigikogu toetas Isamaa algatatud eelnõud „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele parandada üldist poliitilist kultuuri“. Isamaa Riigikogu fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul peaks esimene samm selles vallas olema erakondade esimeeste kohtumine.
Neljapäevasel istungil toetas Riigikogu Isamaa ettepanekut kohustada valitsust parandama üldist poliitilist kultuuri.
Isamaa eelnõu Riigikogu otsuseks tugines ametisoleva valitsuse koalitsioonileppe punktile, mis sedastas: „Koalitsioon võtab eesmärgiks Riigikogu ja üldise poliitilise töökultuuri parandamise.“ Selle esitamise tõukeks oli kevadel kogetu, kus seadusmuudatusteks anti huvigruppidele ja ministeeriumidele vaid mõnepäevased kooskõlastusajad. Kahjuks oleme sarnast käitumist näinud juba ka sügisistungjärgul, mistõttu on valitsusele vastava suunise andmine jätkuvalt väga päevakohane.
Mul on hea meel, et hääletusel toetasid Isamaa eelnõud kõik osalenud sotsiaaldemokraatide saadikud. Reformierakonna ja eriti Eesti 200, kelle üheks valimislubaduseks oli poliitilise kultuuri parandamine, fraktsioonid olid aga küsimuses lõhki.
Vastuhääled ei tulnud Isamaa eelnõule mitte kogemata vaid täiesti teadlikult, sest need koalitsioonisaadikud kas eitavad probleemi Eesti poliitilises kultuuris või ei saa selle kriisi tõsidusest aru.
Mul on hea meel, et eelnõu leidis siiski Toompea lossi suures saalis toetust. Tegu pole mitte üksnes Riigikogu selge sõnumiga, et koalitsioon külvab oma käitumisega Eestis madalat poliitilist kultuuri, vaid ka konkreetse ettekirjutusega valitsusele seda parandada. Esimene samm selleks peaks olema Riigikogus esindatud erakondade esimeeste kohtumine, mida on Reformierakonna juht Kaja Kallas viimastel kuudel blokeerinud.
Vastu võetud otsuse eelnõu ise oli järgnev:
Eesti Reformierakonna, Erakond Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsusliidu programmis aastataks 2023 – 2027 on sätestatud, et „Koalitsioon võtab eesmärgiks Riigikogu ja üldise poliitilise kultuuri parandamise.“
Tegelikkuses on koalitsioon asunud niigi habrast poliitilist kultuuri kiiresti ja jõuliselt lõhkuma. Mitmed ühiskonnas väga suurt poliitilist kaalu omavad eelnõud (näiteks lasterikaste perede toetuste kärpimise eelnõu ja maksutõusude eelnõud) on Vabariigi Valitsus esitanud huvirühmadele vaid formaalselt kooskõlastamiseks, määrates kooskõlastamise ajaks üksikud päevad, mille eesmärk on igasuguse sisulise arutelu vältimine. Sellist käitumist ei saa aktsepteerida.
Seetõttu teeb Isamaa fraktsioon ettepaneku Vabariigi Valitsusele asuda tõsimeeli parandama üldist poliitilist kultuuri.