Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) hääletas teisipäeval Venemaa delegatsiooni õiguste taastamise poolt viis aastat pärast seda, kui need Krimmi annekteerimise tõttu ära võeti.
Hoolimata Ukraina tugevast vastuseisust, toetasid Euroopa Nõukogu 47 liikmesriiki esindavad 118 parlamendisaadikut Venemaale loa andmist saata assambleele delegatsioon, millel lubatakse osaleda kolmapäeval EN-i uue peasekretäri valimisel.
Venemaa hääleõiguse taastamisele hääletas vastu 68 ENPA liiget ja kümme jäi erapooletuks. Vastu hääletasid kõik kolm Eesti delegaati – Raivo Tamm, Eerik-Niiles Kross ja Indrek Saar.
Alates 2009. aastast EN-i peasekretärina tegutseva norralase Thorbjørn Jaglandi teine ametiaeg saab läbi oktoobris.
EN peatas Venemaa hääleõiguse pärast Krimmi annekteerimist 2014. aastal, mida Ukraina ja suurem osa maailmast peavad ebaseaduslikuks. Kreml ei ole protestiks selle vastu alates 2017. aastast tasunud 33 miljoni euro suurust aastast liikmemaksu.
Kõrged Vene ametnikud on ähvardanud nõukogust täielikult lahkuda. See tähendaks ka, et venelased kaotavad ligipääsu Euroopa Inimõiguste Kohtule, millest on saanud tähtis koht neile, kes Vene kohtusüsteemi ei usalda.
Mais võttis Euroopa Nõukogu vastu deklaratsiooni, mis annab Venemaa delegatsioonile võimaluse hakata taas osalema hääleõigusega ENPA töös.
Nõukogu 47 liikmesriigi välisministrid hääletasid ülekaalukalt deklaratsiooni poolt. Selles öeldakse, et kõigil liikmesriikidel peab olema õigus võtta võrdsetel alustel osa nõukogu kahe põhiorgani tööst. Deklaratsiooni vastu hääletasid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Gruusia ja Suurbritannia.
Ministrite vastu võetud deklaratsioon Venemaa hääleõigust ENPA-s sisuliselt ei taastanud, vaid selle sammu pidi astuma parlamentaarne assamblee ise.
Välisminister Urmas Reinsalu tuletas enne hääletust meelde, et Vene agressiooni tõttu on Ukrainas hukkunud üle 13 000 inimese “Venemaa on konflikti selgelt eskaleerinud, seda ka lähiminevikus; Venemaa hoiab endiselt vangistuses Mustal merel kinni peetud Ukraina meremehi. Viie aasta jooksul on Euroopa suutnud hoida ühtsust, nüüd on oht, et astutakse suur samm tagasi. See oleks suur viga julgeolekupoliitiliselt, see oleks viga Ukraina ja Gruusia terviklikkuse vaatenurgast ja ennekõike oleks see viga kõlbelises perspektiivis. Venemaa on Euroopa Nõukogu liikmena rünnanud kahte teist Euroopa Nõukogu liiget viimase dekaadi jooksul. Printsiibil rajanevate seisukohtade murenemine taktikalise väsimuse või mingite huvide tõttu on lühinägelik samm.”
ENPA on Euroopa vanim rahvusvaheline parlamentaarne assamblee, mille esimene istung toimus 1949. aasta 10. augustil. Euroopa Nõukogu roll on kaitsta liikmesriikide põhiväärtusi: inimõigusi, õigusriigi printsiipe ja demokraatiat.