EL vastab Valgevenele lisasanktsioonide ja lennupiirangutega

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid mõistsid karmilt hukka Ryanairi reisilennuki sundmaandamise Minskis ja ajakirjanikust opositsiooniaktivisti ning tema kaaslase kinnipidamise. Foto: Stenbocki maja

Euroopa Ülemkogu annab majandussanktsioonide ja lennupiirangutega Valgevenele kiire ning jõulise vastuse.

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid mõistsid 24. mail, ülemkogu kohtumise esimesel päeval karmilt hukka Ryanairi reisilennuki sundmaandamise Minskis ning ajakirjaniku ja opositsiooniaktivisti Raman Pratasevitši ning tema kaaslase Sofia Sapega kinnipidamise Valgevene poolt. EL-i riikide liidrid nõuavad mõlema viivitamatut vabastamist ning neile liikumisvabaduse tagamist.

Ülemkogu otsustas, et Euroopa Liit valmistab kiiresti ette ja kehtestab lisasanktsioonid Valgevene ametiisikutele ning režiimiga tihedalt seotud ettevõtetele ja töötab välja majandussanktsioonid.

Samuti kutsus ülemkogu kõiki Euroopa Liidus tegutsevaid lennuettevõtteid vältima Valgevene õhuruumi ning otsustas alustada ettevalmistusi, et keelata Valgevene lennuettevõtete ülelennud EL-i õhuruumist ning takistada nende juurdepääsu EL-i lennujaamadesse. Lisaks kutsus ülemkogu Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni konkreetse juhtumi uurimist läbi viima nii kiiresti kui võimalik.

Ülemkogul osaleva Eesti peaministri Kaja Kallase sõnul plaanib Eesti esimesel võimalusel algatada juhtumi arutelu ka ÜRO julgeolekunõukogus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga