Isamaa erakonna nimel asetasid Põlva raudteejaamas asuvale mälestusmärgile mälestuskimbu erakonna Põlvamaa piirkonna juhatuse liige Aare Lepaste ja Anne Vasarik. Foto: Annely Eesmaa

14. juunil mälestati kõikjal Eestis juuniküüditamise ohvreid. Põlvamaal toimusid mälestushetked Põlva ja Veriora raudteejaamas. Eestist küüditati 81 aastat tagasi enam kui 10 000 inimest, küüditamise tagajärjel suri 6 000 inimest.

Põlva raudteejaamas kell 11 alanud mälestushetkel esines sõnavõtuga Memento Põlvamaa Ühenduse esimees Roman Parmas, kes meenutas lühidalt toonaste sündmuste kulgemist.

EELK Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola (Isamaa) tsiteeris oma kõnes tuntud nõukogude dissidenti Vladimir Bukovskit, kes oma hiljuti eesti keeles ilmunud mälestusteraamatus “Ja naaseb tuul…” tõdeb totalitaarse režiimi vastu seismisest: “Me ei vabane iialgi terrorist, me ei saavuta enne vabadust ja turvalisust, kuni me lõplikult ei keeldu seda paranoilist tegelikkust tunnustamast, kuni me ei pane sellele vastu oma realiteete ja väärtusi. /…/ Meile, terroriõhkkonnas sündinuile ja võrsunuile, on teada ainult üks vahend – kodanikuhoiak.”

Bukovski sõnad kõlavad väga päevakohastena ka täna, tõdes õp Nigola. “Kõikjal, kus on inimesed, on ka needsamad võitlused vägivalla ja vabaduse vahel, põhimõttekindluse ja kohanemise vahel, kindlaksjäämise ja allaandmise, ükskõiksuse ja appimineku vahel. Need võitlused algavad iga üksiku inimese meelsusest ja hoiakutest ja kanduvad edasi ümbritsevatele inimestele, kujundades tilk tilga haaval valitsevat meelsust ja tervete rahvaste saatust.”

Toomas Nigola meenutas pühakirjas korduvalt kõlavaid julgustusi vapruseks ja meenutas, et Ilmutuseraamatus kirjeldatud tulejärves kannatavad esmalt just arad ja uskmatud. Vaprus ja usk on tema sõnul ühe mündi kaks külge ning teadmine, et Jumal neile, kes teda armastavad, kõik viimselt kasuks laseb tulla, võimaldab ka siin ilmas elada sirgeselgselt isegi raskete katsumuste keskel. Mida enam niisuguseid julgeid ja kindla usuga inimesi on, seda julgem on kõigil, leidis ta.

Juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks asetasid pärjad ja mälestuskimbud Põlva raudteejaama juures oleva mälestusmärgi jalamile Memento Põlvamaa Ühenduse, Põlva Vallavalitsuse, Kaitseliidu Põlva Maleva ja Isamaa erakonna ning EKRE esindajad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga