Eesti kaitsevägi saab USA tulirelvad

Pildil Kaitseliit võõrustamas Väluste lasketiirus Ameerika Ühendriikide sõdureid USA 173. õhudessantbrigaadist. MARKO SAARM/SAKALA

Kaitseväe ja teiste jõuametitele automaattulirelvade ostmiseks välja kuulutatud riigihankel tunnistati edukamaks Lewis Machine & Tool Company pakkumine. 

Kaitseinvesteeringute keskuse direktor kolonel Rauno Sirk tunnistas hankekomisjoni ettepanekul kaitseväe automaatulirelvade hanke edukaimaks pakkujaks USA relvatootja Lewis Machine & Tool Company pakkumuse, edastas keskus.

Pakkumuste hindamisel  moodustas 40 protsenti tehingu maksumus, 30 protsenti relvasüsteemi eluiga, 20 protsenti relva vastupidavus ehk garanteeritud laskude arv ning 10 protsenti märtsis korraldatud testlaskmise tulemus.

„Komisjon hindas eeskätt relvade töökindlust ja vastupidavust ning majanduslikku soodsust ehk projekti kogumaksumust,“ ütles kolonel Sirk. „Meie eesmärgiks on osta automaat, mis on täpne, käepärane ja töökindel erinevates ilmastiku- ning keskkonnatingimustes. Vähem tähtis ei ole ka tehingu maksumus. Siin hindasime kogu hangitava relvastuse elutsükli maksumust, mitte vaid relvade ja lisavarustuse ostuhinda ning arvestasime kulutusi, mis tuleb teha järgneva 20 aasta jooksul,“ ütles Sirk.

Uued automaattulirelvad lähevad esmalt 1. ja 2. jalaväebrigaadi ja seejärel kogu kaitseväe operatiivstruktuuri käsutusse, kus neid hakkavad kasutama nii kutselised kaitseväelased, ajateenijad kui ka kaitseliitlased.

Lewis Machine & Tool Company on 1980. aastal USA-s asutatud ettevõte, mis valmistab ja tarnib käsitulirelvi eeskätt USA militaar- ja jõustruktuuridele. Tema toodetud relvastust kasutavad Ühendkuningriigi eriüksus SAS ning Uus-Meremaa armee.

Hankekomisjon hindas pärast märtsis Männikul läbi viidud laskmisi kolme kandidaadi pakkumust vastavalt hanketingimuste kriteeriumitele. Kolmest kandidaadist majanduslikult soodsaima pakkumuse esitanud tootja relvi kontrolliti põhjalikult tootjatehases. Hankekomisjon veendus relvatootja kirjalikkus pakkumuses esitatud relvade vastavuses hanke kriteeriumitele ja pakkumuses esitatule. Veenduti relva vastupidavuses jäätumisele, mudale, korrosioonile ja teistele keskkonnateguritele, samuti kontrolliti relvade täpsust, koormustaluvust ja ohutust. „Hankekomisjon jõudis veendumusele, et tegemist on meie nõudmistele vastava relvaga,“ ütles kolonel Sirk.

Edukaima pakkuja välja kuulutamisele järgneb 14-päevane periood, mil hankel osalejatel on võimalik riigihanke tulemused vaidlustada.  Raam- ja hankelepingu sõlmimiseni on kavas jõuda lähikuudel.

Kaitseväe ja teiste jõuametitele automaattulirelvade ostmiseks välja kuulutatud riigihankele esitas käesoleva aasta jaanuariks pakkumuse neli relvatootjat: Heckler & Koch, Sig Sauer, Lewis Machine & Tool Company ning Patriot Ordnance Factory,

Hanke eesmärgiks on osta  1. ja 2. jalaväebrigaadile uued automaattulirelvad. Hankesse on kaasatud lisaks kaitseväele justiitsministeerium ning politsei- ja piirivalveamet. Tehniline spetsifikatsioon ja nõudmised relvastusele on kokku pandud kaitseväe juhtimisel.

Uued automaattulirelvad lähevad esmalt 1. ja 2. jalaväebrigaadi ja seejärel kogu kaitseväe operatiivstruktuuri käsutusse, kus neid hakkavad kasutama nii kutselised kaitseväelased, ajateenijad kui ka kaitseliitlased.

Kavandatava hankelepingu kohaselt ostab kaitseinvesteeringute keskus aastatel aastatel 2019 – 2021 ligi 16 000 automaattulirelva koos lisavarustusega.

Tehingu maksumus on 22 miljonit eurot. Lisaks sellele peab sõlmitav raamleping võimaldama vajadusel täiendavate relvade ostmist aastani 2026.

Tegemist on järgneva kümnendi ühe mahukama ja olulisema relvastushankega liikursuurtükkide K-9, lühimaa õhutõrjerakettide ning laskemoona hangete kõrval.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga