Briti ja Euroopa Liidu läbirääkijad jõudsid Brexiti kõnelustel “tehnilisel tasandil kokkuleppeni” ja Briti valitsus vaatab leppe mustandi kolmapäeval üle, teatas Briti peaministri Theresa May kantselei. Valitsuse kriitikud väidavad, et läbirääkimised lõppesid Suurbritannia kapitulatsiooniga ja leppesse jäid peamiselt Euroopa Liidu seisukohad. Oponendid lubavad leppe vastu lõpuni sõdida.
“Valitsus kohtub kolmapäeval kell 14.00 (kell 16.00 Eesti aja järgi), et arutada leppe mustandit, milleni läbirääkijate meeskonnad Brüsselis jõudsid, ja otsustada järgmised sammud,” ütles Downing Street avalduses.
Kui Briti valitsus mustandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja Euroopa Liidu ajaloolise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.
Financial Times’i kirjutab, et oponendid kritiseerivad Theresa May valitsust Briti seisukohtadelt taganemises. Selleks, et Suurbritannia saaks vähemalt mingi aeg jätkata Euroopa ühtses tolliliidus, peab riik järgima ELi konkurentsi- ja riigiabireegleid ning alluma Euroopa Kohtu otsustele. Piiratud on võimalused kalduda liiga kaugele Euroopa Liidu töö-, keskkonna- ja maksualasest regulatsioonist. See hõlmab ühtlasi tooride seas eriti ebapopulaarseid tööajadirektiivi ja taastuvenergia eesmärkide nõudeid
Iiri rahvusringhääling RTE teatas kahele valitsuse allikale viidates, et leppe tekst pakub ka ajutise lahenduse, mille eesmärk on hoida Iiri piir avatuna, kui London ja Brüssel ei suuda saavutada 2020. aasta lõpuks uut kaubanduslepet.
Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019, isegi siis kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada.