Balti riikide, Rumeenia ja Poola välisministrid: totalitarismi kuritegude uurimist tuleb jätkata

Täna möödub 80 aastat Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimisest

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia välisministrid tegid ühisavalduse Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäeva puhul, mille eesmärk on mälestada totalitaarsete režiimide ohvreid.

23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamisest Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel, mis vallandas Teise maailmasõja ning paiskas pool Euroopat aastakümneteks viletsusse. Paktil oli salaprotokoll, millega sisuliselt jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks.

„Tänasel päeval mälestame kõiki neid, kelle surma ja purunenud elu põhjustasid natsistliku ja stalinistliku ideoloogia ajel sooritatud kuriteod. Valu ja ülekohus ei lange kunagi unustusse. Me mäletame,“ seisab avalduses.

Ühtlasi kutsuvad ministrid kõigi Euroopa riikide valitsusi üles toetama nii moraalselt kui ka materiaalselt totalitarismi kuritegude ajaloo jätkuvat uurimist. „Ohvrite mälestus sunnib meid toetama ajaloolise õigluse saavutamist, jätkates teadustööd ja suurendades avalikkuse teadlikkust Euroopa maailmajao totalitaarsest pärandist,“ on öeldud ühises avalduses. Allakirjutanud riikidel on kindel soov jätkata tööd partneritega Euroopas ja mujal maailmas selle nimel, et mineviku õudused enam uuesti aset ei saaks leida.

Ühiselt toonitatakse, et tänane Euroopa on turvaline paik kõigile rahvastele, ent ollakse valmis võitlema kindlameelselt igasuguse ülekohtuga. „Usume, et eurooplased ei lepi enam kunagi totalitarismi ega genotsiidiga ükskõik millise rahva vastu,“ lisavad ministrid.

Avalduse allkirjastasid:

Eesti Vabariigi välisminister Urmas Reinsalu
Läti Vabariigi välisminister Edgars Rinkēvičs
Leedu Vabariigi välisminister Linas Linkevičius
Poola Vabariigi välisminister Jacek Czaputowicz
Rumeenia välisminister Ramona-Nicole Mănescu

Loe avalduse täisteksti SIIT

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga