Aprillist tõusevad pensionid

Koos Isamaa, Keskerakonna ja EKRE koalitsiooni algatatud erakorralise pensionitõusuga kasvab keskmise 44-aastase staažiga vanaduspension 24 eurot.

Neljapäevast tõuseb 44-aastase staažiga vanaduspension keskmiselt 24 eurot, ühtlasi kasvab pensionilisa lapse kasvatamise eest. Keskmine 44-aastase staažiga vanaduspension suureneb seega praeguselt 528 eurolt 552 euroni.

Neljapäevast jõustub pensionitõus, millega kasvavad pensionid indekseerimise tulemusena keskmiselt 1,6 protsenti. Koos Isamaa, Keskerakonna ja EKRE koalitsiooni algatatud erakorralise pensionitõusuga kasvab keskmise 44-aastase staažiga vanaduspension 24 eurot, millele võib lisanduda pensionilisa iga lapse kasvatamise eest, mis tõuseb samuti 3,6 eurot. Samuti tõusevad indekseerimisega töövõimetoetused. Suuremad pensionid makstakse välja juba aprillis.

Keskmine 44-aastase staažiga vanaduspension suureneb 24 euro võrra, praeguselt 528 eurolt 552 euroni.

Pensioni baasosa on pärast indekseerimist 219 eurot ja aastahinne 7,206 eurot. Pärast indekseerimist tõstetakse pensioni baasosa erakorraliselt 16 euro võrra, mis tingib pensionide baasosa kasvu 235 euroni. Sellega koos suurenevad riiklikud pensionid, v.a rahvapension. Rahvapensioni määr on pärast indekseerimist 225 eurot. Pärast indekseerimist suurendatakse rahvapensioni määra 30 euro võrra, mis tingib rahvapensioni kasvu 255 euroni. 2021. aasta indeksi ja erakorralise pensionitõusu järgi ümberarvutatud pensionid makstakse välja alates aprillist.

Isamaa, Keskerakonna ja EKRE valitsus oli üle mitme aasta esimene valitsus, mis leidis vahendeid, et pensionite kasvu täiendavalt panustada. Eesti riik arvutab pensionid igal kevadel ümber, et hoida pensionid tasakaalus palkade ja hindade muutustega. Igale inimesele on arvutatud tema tööpanusest sõltuv individuaalne pension. Praegune pensionide indekseerimise kord hakkas kehtima 13 aastat tagasi, 1. jaanuaril 2008, kui indekseerimine seoti sotsiaalmaksu laekumisega varasemast suuremas mahus. Pärast indeksi kinnitamist arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber kõik riiklikud pensionid.

Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär: 1. aprillist on see 15,13 eurot, mullu oli see14,89 eurot. Osalise töövõimetoetuse suuruseks on 57 protsenti kehtivast päevamäärast, keskmiselt 258 eurot kuus ning puuduva töövõime korral 100 protsenti kehtivast päevamäärast, keskmiselt 453 eurot kuus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga