2021. aasta jaanuaris esitati Keskerakonnale kahtlustus ulatuslikus korruptsioonis. Juba 2015. aastal kriminaalkorras karistatud erakond on seega taaskord uurimise all. Hämmastav on aga asjaolu, et Keskerakonna juhatuses jätkavad täna paljuski samad inimesed, kes vastutasid erakonna juhtimise eest ka 6 aastat tagasi – ajal, mil erakond Riigikohtu poolt süüdi mõisteti.
Viimase nelja juhatuse koosseisudes on läbi aastate olnud esindatud kriminaalasjas kahtlustatav Mailis Reps, Taavi Aas, Mihhail Kõlvart, Enn Eesmaa, Jaanus Karilaid, Yana Toom ning joobes juhtimisega seoses 2018. aastal riigihalduse ministri kohalt tagasi astunud Jaak Aab.
Meenutuseks, 2015. aastal tegi Riigikohus lõpliku otsuse partei toonase peasekretäri Priit Toobali, Lauri Laasi ja Eesti Keskerakonna kriminaalasjas. Toobalile ja Laasile määras kohus karistuseks tingimisi vangistuse ja Keskerakonnale rahalise karistuse 10 000 eurot.
Kohtuasi puudutas Keskerakonna varjatud rahastamist. 2010. ja 2011. aasta annetuste registris kajastati sularahaannetusi, mille Keskerakond deklareeris tagantjärele 2012. aasta kevadel. Süüdistuse kohaselt võltsis Toobal viit erakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastasid kokku 11 030,28 euro ulatuses sularahaannetusi, et erakond saaks kasutada teadmata päritoluga sularaha. Võltsitud orderid pidid näitama, et sularaha, mille Toobal Keskerakonna kassasse maksis, on inimestelt saadud annetus, mida erakond tohib vastu võtta.
2019. aasta septembris kinnitas Harju maakohus riigiprokuratuuri ja Keskerakonna kokkuleppe, mille kohaselt tunnistas partei end süüdi varjatud rahastuse vastuvõtmises. Kokkuleppe kohaselt mõistis kohus Keskerakonnale karistuseks 275 000 euro suuruse trahvi, millest kohe tuleb tasuda 25 000 eurot. Ülejäänud 250 000 euro suurune karistus jäi erakonnal täita tingimisi ning seda ei nõuta Keskerakonnalt välja, kui ta ei pane aasta ja kuue kuu jooksul toime uut kuritegu. Nii siiski ei läinud ja tänaseks päevaks teame, et Keskerakonda ning erakonna peasekretär Mihhail Korbi kahtlustatakse Porto Francoga seotud kriminaalasjas taas mõjuvõimuga kauplemises. Läbi on otsitud ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti kabinet.
Seadusega ei ole pahuksis aga ainult Keskerakond, vaid ka erakonna tipp-poliitikud. Kui süüdi mõistetud Toobal ja Laasi on tänaseks poliitikast lahkunud, siis näiteks Keskerakonna aseesimehe, endise haridus- ja teadusministri Mailis Repsi suhtes on algatatud kriminaalmenetlus. Talle esitatud omastamiskahtlustus sisaldab nii ministeeriumile soetatud Jura kohvimasina omale koju paigaldamist, Horvaatia perereisiks ministeeriumi auto kasutamist koos kütusearvega, ralli MM-etapi ajal Tartu hotellis Pallas perega veedetud majutuse eest 360-eurose arve esitamist ja pere lennupiletite eest üle 1500-eurose hüvitise küsimist ministeeriumilt. Kriminaalasjas kahtlustatavat Repsi premeeris Keskerakond veel hiljuti fraktsiooni juhi kohaga – sisekaemust ei paista kusagilt.
Endine peaminister Jüri Ratas rõhutab, et Reps võttis ministrikohalt tagasi astudes oma tegude eest poliitilise vastutuse. Samas jätkab ta Keskerakonna juhatuses ja Riigikogu fraktsiooni juhina. Riigikogu liikmena jätkab ka kahtlustuse saanud erakonna endine peasekretär Mihhail Korb.
Keskerakonna läbi aastate korduv kriminaalne käitumismuster näitab, et küsimus on organisatsiooni kultuuris. Inimesed, kelle juhtimise all on erakond kriminaalkorras süüdi mõistetud ning kelle juhtimise all on taaskord uurimise alla sattunud, jätkavad rahulikult oma ametikohtadel. Vastutuse võtmist ja sisekaemust ei paista kusagilt.