2023. aasta riigieelarve vastuvõtmine oli üle aastakümnete üksmeelsemaid – eelarve kolmas lugemine sai Riigikogu suures saalis kõigilt toona parlamendis esindatud erakondadelt kokku 79 poolthäält ning vastu hääletasid vaid kaks fraktsioonitut saadikut – Siim Kiisler ja Mihhail Stalnuhhin. Seega ei saanud kellelegi üllatuseks tulla ka Pere Sihtkapitalile 250 000 euro eraldamine Riigikogu poolt. Ministri ülesanne on rahvasaadikute poolt heaks kiidetud ülesandeid täita, kirjutab Riina Solman.
Isamaa erakonna põhieesmärk on läbi ajaloo olnud järgida Eesti Põhiseaduse preambulasse kirja pandut: Eesti riik peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Seetõttu on ka perepoliitikal ning selle eestvedamisel olnud alati erakonna programmis väga oluline roll. Just praegu, ajalooliselt madala sündimuse ajal, on selle sihi järgimine olulisem kui kunagi varem. Samamoodi ei saa me tagasi kohkuda keeruliste küsimuste küsimisest selle eesmärgini jõudmisel.
Just seetõttu pean Pere Sihtkapitali tegevust ülioluliseks, kuna ministeeriumid demograafiapoliitikale ei keskendu ning Reformierakonna eestvedamisel kaotati ka rahvastikuministri positsioon. Ükski minister ei tegele teise asutuse mikromanageerimisega ega otsusta teadlaste eest, mida täpselt on tarvis uurida.
Pere Sihtkapitali poolt eest veetava uurimuse eesmärk on saada ülevaadet põhjustest, miks Eesti naised pole veel pere kasuks otsustanud või seda kasvatanud. Tegu on professionaalse teadustööga, mille läbi viimisel järgitakse kõiki andmekaitsenõudeid. Eesmärgil viia läbi perepoliitiliselt vajalike uurimusi eraldas eelmine valitsus sihtkapitalile ka 250 000 eurot tegevustoetust.
Just valitsus, mitte Isamaa erakond.
Kuigi praeguse Reformierakonna veetud meediakampaania ajal üritatakse rõhutada, et Pere Sihtkapitalile raha eraldamine on ministri eralõbu, oli vastav rida sees valitsuses üksmeelselt kokku lepitud riigieelarves. Enamgi veel, kui riigieelarve eelnõu jõudis parlamendi menetlusse, kiitsid selle heaks kõik parlamendis esindatud erakonnad olenemata koalitsiooni või opositsiooni kuulumisest – rahanduskomisjoni üheksa liiget hääletasid konsensuslikult eelnõu vastuvõtmise poolt ning suures saalis andsid oma vastuhääle vaid kaks fraktsioonitut liiget. Pärast eelarve vastuvõtmist on ministri roll seatud ülesandeid täita, mitte vaidlustada seadusandja tahet. Rahva poolt valitud Riigikogu on ülem valitsusest, mitte selle otsuste kummitempel, milliseks on kujunenud olukord viimastel kuudel.
Eesti elanikkond vananeb ja sündimus on ajalooliselt madal. Et meie riigi jätkusuutlikus püsiks, tuleb leida lahendused võimalikult kiiresti. Selleks on vaja usaldusväärseid andmeid ja nende põhjalikku analüüsi, mitte teema politiseerimist omakasu eesmärgil.
Praegu toimub klaperjaht teadlastele, kes teevad oma tööd. See teeb häbi ja kurvaks. Ärge tapke teadust ega uskuge kõike, mida Reformierakond ette räägib. Kambakesi teadlaste tühistamine oli omane Nõukogude liidule ja see ei sobi vaba ühiskonna mudelisse. Tegu on ühe erakonna spinni ja blufiga, katsega juhtida tähelepanu kõrvale enda tegudelt, mida ei tasu pimesi uskuda.