Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles 14. juulil toimunud Terviseameti pressikonverentsil, et Eesti on teinud õige valiku, kui otsustati täisvaktsineerituse teed minna, kuid samas tunnistas ta, et sellele vaatamata on kolmas laine juba alanud.
Lanno sõnul on nakatamiskordaja mõnedes piirkondades üsna kiiresti tõusnud. Prognoosinumbrid näitavad, et augusti keskmine nakatumiste arv on 150, septembris võib see olla juba 250. Praegu on näha kasvu Lõuna-Eestis – Põlva-, Võru- ja Valgamaal kuni viis korda, Pärnus on umbes neli korda.
Valitsust nõustava teadusnõukoja juhi Irja Lutsari sõnul hakkas tõus Lääne- ja Lõuna-Euroopas paar nädalat tagasi. „Põhjusena on deltatüve hea süüdistada, aga samaaegselt kadus palju piiranguid,“ märkis Lutsar ning täpsustas, et puhang algas Lõuna-Euroopa kuurortidest, kust noored inimesed haiguse laiali kandsid. „Haigestuvad valdavalt noored inimesed. Ühelt poolt on paljud neist vaktsineerimata, teisalt liiguvad nad palju ringi,“ lisas Lutsar.
Haigestumine ja R on selgelt kasvutrendis
Terviseameti teatel on haigestumuse intensiivsus ECDC riskimaatriksi alusel tõusnud üle-eestiliselt keskmiseks. Haigestumine on hakanud taas kasvama, juuli lõpus võib näha üle 100 nakatunuga päevi. R on selgelt kasvutrendis, see on seotud delta tüve osakaalu suurenemisega.
27. nädala jooksul lisandus 301 haigusjuhtu. Võrreldes eelmise nädalaga suurenes uute juhtude arv 32,6 protsendi võrra ning kasvas nakatamiskordaja R, mis on üle-eestiliselt 1,1-1,3 (eelmisel nädalal oli R 1-1,2). „Delta tüvi on domineeriv ning haigestumise kasvu saame seostada delta tüvega,“ ütles Terviseameti peadirektor Üllar Lanno.
Delta tüvega seotud juhtumeid on registreeritud kõikides maakondades peale Hiiumaa. Delta tüve laialdast siseriiklikku levikut ei ole veel täheldatud, kuid tüvele viitavate proovide osakaal kõikidest positiivsetest tulemustest kasvanud 80 protsendini.
27. nädalal täheldati haigestumuse langust vaid Saaremaal (24 protsendi võrra) ning haigestumus püsis stabiilsena Lääne-Virumaal, Hiiumaal ja Raplamaal. Muudes maakondades oli haigestumus kasvutrendis.
Vähenesid nakatumised perekonna ringis, välismaal ning teadmata nakatumiskohaga juhtumid. Suurenes nakatumiste osakaal töökohas ja tutvusringkonnas.