Kõige tähtsam Eesti asi on see, et peres on vanematel töö ja perel oma kodu. Iga pere unistus on oma kodu. Igaühel peab olema võimalus elada oma kodus. Sellepärast ei pea Isamaa õigeks, et tavalised koduomanikud peavad korrastama oma aja ja rahaga omavalitsustele kuuluvaid kõnniteid.
Isamaa juhtimisel võeti 2012. aastal vastu seadus, millega kaotati maamaks kodualuselt maalt kõikjal Eestis alates 2013. aasta 1. jaanuarist. Minu ettepanekul vabastati Jõgeva vallas majaomanikud maamaksust juba 2010. aastal ning selle eest omistati Jõgeva vallale majaomanike sõbra tiitel. Isamaa on algatanud seadusemuudatuse, mille eesmärk on vabastada koduomanikud omavalitsustele kuuluvate kõnniteede koristamise kohustusest.
Näeme iga aasta (eriti talveperioodil), kuidas ebaühtlane teehooldus muudab inimeste liikumise keeruliseks. Selleks, et tagada omavalitsustele kuuluvate kõnniteede õigeaegne ja parema kvaliteediga koristamine on kõige mõistlikum, et ebaõiglase koduomanikele seatud kohustuse täidab ikka maaomanik ehk omavalitsus.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS) lubab kehtestada isikutele nende valduses oleva kinnistu ning sellega piirneva üldkasutatava territooriumi heakorra tagamiseks koormiseid. See säte pärineb ligi 30 aasta tagusest ajast, kuid ulatub ajaloos teoorjuse aega. Ehitusseadustik (2015) sätestab selle koormise juba otsese kohustusena – asulas on teega külgneva maatüki omanik kohustatud korraldama sõidutee ja tema kinnisasja vahel asuva kõnnitee koristuse, sealhulgas lume ja libeduse tõrje, tasemel, mis võimaldab kõnniteel ohutult liigelda.
Kohustus tabab valusalt just abivajajaid
Tegemist on kohustusega, mis võib valusalt tabada just neid inimesi, kes vajaksid abi. Pärnust on tuua lausa näide, millele pidi hinnangu andma Õiguskantsler. Eakas Pärnu elanik, kelle sõnul ei suutnud ta oma halva tervise ja majandusliku olukorra tõttu hoolitseda heakorra eest oma kinnistuga piirneval 200 m2 suurusel linnamaal. Linn pakkus välja, et isik tasub 1080 eurot aastas heakorraettevõttele. Eaka kinnistu omaniku pension oli veidi üle 400 euro kuus. Uskumatu eks?
Sarnane mudel kehtib paljudes omavalitsustes: omavalitsus kohustab omanikku hooldama linna- ja vallateid, kui omanik seda ise teha ei saa või ei suuda siis pakub omavalitsus omanikule, et raha eest on ta nõus ise oma (linna) vara korras hoidma. Kusjuures omanikul on kohustus lumesaju korral omavalitsuse teed hooldada hommikul kella seitsmeks ja ühe päeva jooksul ka korduvalt.
Selliste absurdse süsteemi lõpetamiseks vajamegi seadusemuudatust, mis ütleks selgelt et kohalike teede korrashoiu eest vastutab maaomanik ehk siis selgelt öeldes omavalitsus, mitte kõrval asuva krundi omanik. Tänaseks on lumi küll juba ära sulanud, aga Eesti talve näeme uuesti juba poole aasta pärast – seetõttu tuleb vajalikud muudatused teha juba lähiajal. Selleks, et anda omavalitsustele aega teha ettevalmistusi oma kõnniteede koristamise korraldamiseks ja et teha seda sümboolselt õigel ajal, on ette nähtud, et käesolev seadus jõustub 1. oktoobril 2021. aastal, millal tähistatakse omavalitsuspäeva.
Me ei ela enam hobuste ajastul, mil võis tunduda mõistlik avalike teede hoolduskohustuse asetamine eraomanikele. Kätte on jõudnud 21. sajand, mil linna ja vallatänavaid ei koristata enam labidate ja luudadega, vaid traktorite, autode ja ATV-dega ning omavalitsus saab selle ülesandega hakkama.
Omavalitsused ei kohtle elanikke võrdselt
Paljud omavalitsused ei koorma eraomanikke kõnniteede hooldamisega, aga on jätkuvalt omavalitsusi, kes seda teevad. Miks üks majaomanik või korteriühistu koormataks omavalituse maa hooldamise kohustusega, aga teisi mitte? On siiani arusaamatu, et mõned omavalitsused koormavad ebaõiglaselt ja valikuliselt oma inimesi. Õiglane oleks, et iga maaomanik hoiab ikka ise oma maa korras, mitte ei koorma naaberkrundi omanikke.
Mulle meeldib teha füüsilist tööd ja hoida korras oma aed ning mul ei ole selle vastu midagi, et hoian korras ka aiataguse omavalitsuse haljasala, sest seda saan ma teha ise valitud ajal. Muru ei pea olema niidetud hommikul kella seitsmeks, vaid seda saab teha siis, kui sul on selleks aega. Aga kõnniteedelt lumelükkamine tuleb ära teha hommikul kella seitsmeks. Kui olen kodus, teen selle mõistagi enne tööleminekut ära. Aga enamikel juhtudest sõidab pärast seda mööda sõiduteid puhtaks lükkav lumesahk. Mis te arvate, kuhu satub sõiduteel lükatud lumi? Jah, teil on õigus, tihti ikka sellele kõnniteele, mille olid hommikult just lumest puhastanud.
Vaadates sõiduteedelt kõnniteedele lükatud lund, küsid endalt, kas koduomanikud ikka peavad korrastama oma aja ja rahaga omavalitsustele kuuluvaid kõnniteid või peaks seda tegema siiski maaomanik ehk omavalitsus ise?